Skip to Content

Jak urozmaicić trzy tradycje wielkanocne?

Każdy kraj, a nawet każda rodzina, ma swoje tradycje wielkanocne. Są jednak pewne elementy wspólne – radosne spędzanie czasu z rodziną, pyszne jedzenie i wspólne zabawy w wielkanocnej atmosferze! Aby ta Wielkanoc była inna niż zwykle, proponujemy dodać do tradycji wielkanocnych szczyptę #EnjoyTogether.

Jak zrobić pisanki wielkanocne

Mieszkańcy środkowej i wschodniej części Europy nie wyobrażają sobie Wielkanocy bez dekorowania ugotowanych na twardo jajek. Pisanki zwykle stanowią dekorację stołu. Jeśli jeszcze nie wiesz jak zrobić pisanki wielkanocne, bo nigdy nie ozdabiałeś jajek wielkanocnych samodzielnie, zachęcamy do spróbowania! Nieważne, czy będą to gładkie, jednokolorowe, czy bogato zdobione jajka: zamiana zwykłych jajek w wielkanocne pisanki to świetna zabawa dla Ciebie i Twoich dzieci! W Internecie można znaleźć masę nietuzinkowych dekoracji jajek wielkanocnych, od brokatowych naklejek po ozdoby świecące w ciemności – tradycyjne szukanie jajek wielkanocnych może przecież odbyć się w nocy. Założymy się, że w święta nie będziecie narzekać na nudę.

Szukanie jajek wielkanocnych z zaplątaną wstążką

Oczywiście typowe tradycje wielkanocne nie kończą się na zdobieniu jajek. Świąteczne szukanie jajek wielkanocnych to coś, czego Twoje dzieci z pewnością nie mogą się już doczekać. Nie tylko one czerpią radość z celebrowania tej wielkanocnej tradycji – Ty również możesz najpierw pobawić się w wielkanocnego zajączka i wybrać wszystkie kryjówki dla wielkanocnych smakołyków, a potem zabrać się za szukanie jajek wielkanocnych razem ze swoimi bliskimi.

Ciekawostka: wielkanocny zajączek znany był już na początku XVIII wieku. Przedstawiciele grupy kulturowej Pennsylvania Dutch wierzyli, że pisanki przynosi „Oschter Haws” lub „Osterhase”, odpowiednik dzisiejszego zajączka wielkanocnego. Oschter Haws chował jajka w trawie i wkładał je do gniazd, które wcześniej zbudowały dzieci. Tak narodziła się tradycja wielkanocna szukania jajek! Jednak nie we wszystkich krajach słodycze chowa zajączek wielkanocny. We Francji dzieci wierzą w latające dzwonki wielkanocne, które rozdają czekoladę. Niezależnie od tego, kto przynosi smakołyki, chcemy zdradzić Ci nasze ulubione kryjówki. Naszym zdaniem najlepszym miejscem jest oczywiście kuchnia. Oto pięć naszych propozycji na ukrycie jajek wielkanocnych: kosz z owocami, piekarnik, lodówka, klosz lampy i zmywarka!

Starsze dzieci już pewnie znają typowe kryjówki, w których można znaleźć wielkanocne przysmaki. Dlatego dla nich można przygotować inną atrakcję – szukanie jajek wielkanocnych w odmienionej wersji, połączone z odplątywaniem wstążek. Każdemu dziecku przydzielamy inny kolor wstążki, za którą muszą podążać na drodze do skarbu. To wcale nie jest takie proste, jak się wydaje: możesz zawiązać wstążki wokół drzew, poplątać je i umieścić w całym ogrodzie!

Śniadanie wielkanocne i bitwa na jajka

Oprócz własnoręcznie ozdobionych wielkanocnych pisanek możesz przygotować śniadanie wielkanocne dla całej rodziny – nie ma nic lepszego niż świąteczne spotkanie w rodzinnym gronie. W Rumunii przygotowuje się chyba najbardziej ekstrawagancki obiad wielkanocny: tradycyjnie na Wielkanoc jada się tam posiłek złożony z czterech, a nawet pięciu dań! Jeśli wolisz proste, ale smaczne dania, mamy dla Ciebie kilka łatwych przepisów na śniadanie wielkanocne. A o zmywanie naczyń zadbają produkty Somat – nie chcemy przecież, aby wielkanocne porządki trwały w nieskończoność. Lepiej spędzić ten wartościowy czas z rodziną.

To jeszcze nie koniec rumuńskich tradycji wielkanocnych. W Rumunii odbywają się również „bitwy na jajka”, do których możesz zachęcić również swoich gości. To okazja do wspólnej zabawy dla wszystkich: każda runda polega na stukaniu się dwoma jajkami ugotowanymi na twardo. Jajko o najmocniejszej skorupce wygrywa, a przegrany musi zjeść wszystkie ugotowane jajka stłuczone przez zwycięzcę. To prosta, ale świetna zabawa! Przekonaj się sam. Jesteśmy pewni, że Twoja Wielkanoc będzie wspaniałym czasem spędzonym w gronie najbliższych, a nasze zabawy i tradycje wielkanocne umilą Wam wspólne świętowanie.

Wielkanocne porządki? Z Somat to nie problem!

Po spędzeniu kilku miłych chwil w towarzystwie bliskich w ramach ruchu #ENJOYTOGETHER nie musisz martwić się brudnymi naczyniami. Dzięki produktom Somat przywrócenie naczyniom czystości nie stanowi problemu. Wypróbuj między innymi kapsułki Somat Excellence 4w1!
Skuteczne receptury usuwają nawet najtrudniejsze zabrudzenia, takie jak tłuszcz i przypalona żywność, dzięki czemu możesz spędzić z najbliższymi jeszcze więcej czasu.

Obawiasz się bałaganu? Niepotrzebnie!

Po spędzeniu kilku miłych chwil w towarzystwie bliskich w ramach ruchu #ENJOYTOGETHER nie musisz martwić się brudnymi naczyniami.
Dzięki produktom Somat przywrócenie naczyniom czystości nie stanowi problemu.
Skuteczne receptury usuwają nawet najtrudniejsze zabrudzenia, takie jak tłuszcz i przypalona żywność, dzięki czemu możesz spędzić z najbliższymi jeszcze więcej czasu. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  • Poznaj inicjatywę #ENJOYTOGETHER

  • Kto powiedział, że zmywanie musi być nudne? Z naszymi wskazówkami i grami zabawa gwarantowana! A dzięki naszym skutecznym produktom zmywanie to bułka z masłem!

  • Znajdź idealny przepis i spraw przyjemność najbliższym przy kolejnym wspólnym spotkaniu.