Skip to Content

Jak zwalczyć bakterie i zarazki w kuchni

Bakterie, zarazki i mikroorganizmy obecne w jedzeniu i odpadach zanieczyszczają Twoją lodówkę, blaty kuchenne, urządzenia, przyrządy kuchenne, zlew, odpływy i inne. Poniższe wskazówki oraz płyn do naczyń Pur pomogą Ci zapewnić czystość naczyń, przyrządów i powierzchni.

W jaki sposób rozprzestrzeniają się zarazki?

Na ogół zarazki rozprzestrzeniają się poprzez dotyk, jednak mogą się również rozprzestrzeniać w powietrzu, w zależności od ich rodzaju. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków w Twojej kuchni, stosuj się do tych prostych wskazówek:

  • Zawsze myj ręce przed przygotowaniem jedzenia.
  • Używaj różnych desek do krojenia mięsa oraz warzyw.
  • Po dotknięciu kosza na śmieci natychmiast myj ręce.
  • Myj ręce pomiędzy różnymi czynnościami, na przykład przygotowaniem surowego kurczaka oraz krojeniem produktów do sałatki.
  • Myj widelce i noże bez pośpiechu. Na ich wyżłobieniach i ostrzach mogą znajdować się zarazki i bakterie.

Utrzymaj ręczniki, gąbki i innye przyrządy kuchenne wolnymi od bakterii i zarazków

Zarazki obecne w zlewie kuchennym mogą się rozprzestrzeniać i skazić przybory do zmywania. Mogą się osadzić na ściereczce do naczyń, gąbce, szczotce do zmywania, gumowych rękawicach, a nawet ręcznikach kuchennych. Oto kilka wskazówek dotyczących zachowania tych przyrządów wolnych od bakterii i zarazków:

  • Aby odpowiednio wyczyścić gąbki po zmywaniu, możesz je namoczyć w roztworze wybielacza przez 5 minut lub alternatywnie w roztworze octu przez 20 minut. Pamiętaj o ich dokładnym wypłukaniu i umieszczeniu obok zlewu do wyschnięcia. 
  • Regularnie myj szczotkę do naczyń, aby pozbyć się bakterii. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów wybierz szczotkę z włóknami nylonowymi. Są one mniej podatne na bakterie.
  • Gumowe rękawice nie są drogie, ale ważne jest pozbawianie ich zarazków, aby były gotowe do użycia. Przeznacz jedną parę rękawic do użytku w kuchni (nie mieszaj ich z rękawicami do czyszczenia toalety). 
  • Płucz dokładnie rękawice po każdym użytku. Pamiętaj, że płyn do naczyń oraz gorąca woda pomagają pozbyć się niektórych bakterii. Wysusz dokładnie rękawice przed ich odłożeniem, ponieważ wilgoć może wpłynąć na rozprzestrzenianie się bakterii.
  • Regularnie myj i dezynfekuj ręczniki kuchenne oraz ściereczki do naczyń, nawet jeśli nie wydają się brudne. Pierz je w największej możliwej temperaturze, aby je zdezynfekować.

Mycie kuchni za pomocą płynu do naczyń

Płynu do naczyń Pur możesz również użyć do czyszczenia kuchni. Za pomocą płynu i gorącej wody dokładnie wyczyścisz powierzchnie w kuchni, takie jak blaty, deski do krojenia, kuchenkę oraz płyty kuchenne. Powinno się je czyścić regularnie. Aby zabić bakterie i zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego, po wyczyszczeniu powierzchnie możesz również zdezynfekować za pomocą bezpiecznego środka do dezynfekcji lub wybielacza. Deski do krojenia, szczególnie drewniane, powinny być regularnie wymieniane, ponieważ mogą się na nich rozprzestrzeniać zarazki.

Pamiętaj, że po każdorazowym wyczyszczeniu kuchni za pomocą płynu do naczyń musisz również umyć i wysuszyć przybory do mycia, w tym mopy i wiadra. Nie zapomnij także o wyszorowaniu podłogi, która w równym stopniu jest podatna na zarazki.

Powiązane artykuły