Przypadkowe połknięcie płynu do naczyń może spowodować podrażnienie. Najlepszym rozwiązaniem jest wypicie szklanki wody zaraz po połknięciu płynu, aby go rozpuścić. Nie wywołuj wymiotów.
Mogą pojawić się objawy, takie jak dolegliwości żołądkowe, biegunka czy wymioty. Jeżeli objawy się utrzymują lub się pogorszą, skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu bądź centrum kontroli zatruć lub natychmiast udaj się na pogotowie ratunkowe.
Natychmiast wypłucz płyn do naczyń z oczu dużą ilością wody. Jeżeli nosisz soczewki kontaktowe, natychmiast je wyjmij. Kontakt oczu z płynem może spowodować podrażnienie i uczucie pieczenia, a nawet niewyraźne widzenie lub trudności ze skupieniem wzroku, jeżeli płyn nie zostanie wypłukany. Jeśli objawy się utrzymują, zmienią lub pogorszą, wezwij pomoc medyczną.
Jeżeli nie płuczesz odpowiednio naczyń po ich umyciu, na Twoich talerzach, kubkach i innych naczyniach może znajdować się wysuszony płyn do naczyń.
W większości przypadków płyn do naczyń w małych ilościach nie powinien być trujący. Dlatego jeśli suszysz naczynia bez ich odpowiedniego wypłukania, możesz zmniejszyć ryzyko objawów poprzez wypicie szklanki wody po jedzeniu, aby bardziej rozpuścić płyn. Jednak jakakolwiek ilość płynu do naczyń w organizmie może spowodować podrażnienie, wymioty, biegunkę lub dolegliwości żołądkowe. Jeżeli te objawy się utrzymują lub pogorszą, zasięgnij porady lekarza.
Oto kilka pomocnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa połknięcia płynu do naczyń lub jego kontaktu z oczami.
- Zawsze trzymaj płyn do naczyń z dala od małych dzieci i zwierząt. Umieść go poza ich zasięgiem, aby zapobiec przypadkowemu połknięciu.
- Po umyciu naczyń dokładnie je opłucz. Zmniejsza to ryzyko podrażnień. Ponadto Twoje jedzenie i napoje nie będą miały posmaku płynu do naczyń.
- Podczas szorowania naczyń przesuwaj gąbkę w kierunku przeciwnym do Twojego ciała, tak jak posługujesz się nożem, aby Twoje oczy nie zostały przypadkowo ochlapane.