Skip to Content

Czy można umyć samochód za pomocą płynu do naczyń?

Płyn do mycia naczyń jest jednym z najlepszych środków do czyszczenia okien i felg samochodowych. Jednak żeby dobrze je wyczyścić, potrzebne są odpowiednie przyrządy i kilka wskazówek.

Aby pojazd był sprawny, należy go poddawać regularnej konserwacji. Płyn do naczyń jest idealnym środkiem do czyszczenia felg i okien samochodowych – pomaga zadbać o wygląd samochodu, pozbawiając go brudu, osadu oraz soli obecnych na drodze. Oto kilka pomocnych wskazówek, zapewniających poprawne czyszczenie tych miejsc.

Mycie okien i felg samochodowych: wymagane przyrządy

Do umycia felg i okien samochodowych będziesz potrzebować:

 • jednego wiadra
 • miękkiej gąbki i szczotki
 • chłonnych ściereczek
 • ściągaczki do wody
 • węża ogrodowego
 • ręcznika z mikrofibry

Krok po kroku: czyszczenie felg i okien samochodowych

 1. Zaparkuj samochód w cieniu, aby zapobiec przedwczesnemu wysuszeniu.
 2. Upewnij się, że wszystkie okna i drzwi są zamknięte.
 3. Napełnij wiadro ciepłą wodą, a następnie dodaj kilka kropli płynu do naczyń.
 4. Wyszoruj okna za pomocą miękkiej gąbki i spienionej wody, następnie użyj ściągaczki do wody, za każdym razem wycierając ostrze chłonną ściereczką.
 5. Wytrzyj krawędzie okna, aby usunąć nadmierną ilość płynu.
 6. Spryskaj felgi samochodowe wodą za pomocą węża ogrodowego.
 7. Wyszoruj felgi miękką gąbką i szczotką, następnie opłucz wodą z węża ogrodowego.
 8. Wysusz ręcznikiem z mikrofibry.

Przygotowanie

Dzięki zaparkowaniu w cieniu, samochód nie ma kontaktu ze słońcem, które może szybko wysuszyć okna i felgi, tworząc trudne do pozbycia się plamy ze spienionej wody. Przed wyłączeniem pojazdu upewnij się, że okna są zamknięte, oraz sprawdź, czy wszystkie drzwi są całkowicie zatrzaśnięte.

Czyszczenie okien samochodowych

Odczekaj, aż obniży się temperatura samochodu, następnie wypełnij wiadro ciepłą (nie gorącą) wodą. Dodaj do wody kilka kropli płynu do naczyń. Zawsze zaczynaj od mycia okien. Felgi są często bardzo brudne i wymagają większego szorowania. Rozpoczynając od umycia okien, zmniejszasz potrzebę ponownego nalania świeżej wody i płynu do naczyń.

Czyszczenie felg samochodowych

Wąż ogrodowy może pomóc w usunięciu dużej ilości osadu, co zapobiega konieczności dodatkowego szorowania. Spryskaj felgę wodą z węża ogrodowego, a następnie schyl się i wyszoruj ją mocno za pomocą gąbki i szczotki, aby usunąć cały osad i plamy. Po zakończeniu mycia opłucz wodą każdą felgę. Nie czekaj, aż wszystkie felgi zostaną umyte, ponieważ spieniona woda może wyschnąć i pojawią się plamy. Dzięki wysuszeniu felg ręcznikiem z mikrofibry można nie tylko uniknąć tworzenia się plam, lecz również pozbyć się wilgoci, do której przylega brud. Wtedy po przejażdżce samochód może znowu zostać zabrudzony.

Ważne jest, aby używać płynu do naczyń tylko do mycia okien i felg, a nie nadwozia. Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, aby wykonać to poprawnie.

Powiązane artykuły