Jak działa płyn do naczyń?

Płyn do zmywania naczyń czyści naczynia, dzięki czemu możemy ich ponownie używać. Jednak jak on działa? Tło naukowe tego produktu Cię zaskoczy.

Jak działa płyn do naczyń: molekuły

Istnieją dwa różne rodzaje molekuł. Niektóre są hydrofilowe, czyli łączą się z wodą, a niektóre są hydrofobowe, co oznacza, że odpychają od siebie cząsteczki wody. Olej składa się z cząsteczek hydrofobowych. 

Struktura płynu do naczyń

Gdy te dwa rodzaje molekuł są ze sobą połączone, powstaje cząsteczka detergentu. Cząsteczka płynu do naczyń zawiera końcówkę hydrofilową i hydrofobową. Pierwsza z nich posiada strukturę polarną, która łączy się z wodą podczas zmywania naczyń. Druga z nich posiada z kolei strukturę niepolarną, która łączy się z tłuszczem i olejem.

Jak działa płyn do naczyń?

Gdy umieścisz zatłuszczoną patelnię w zlewie pełnym spienionej wody, olej i tłuszcz nie rozpuszczą się automatycznie w wodzie. Dzieje się tak, ponieważ cząsteczki oleju są niepolarne, natomiast cząsteczki wody – polarne. Więc jak działa płyn do naczyń? Dzięki swojej strukturze polarnej i niepolarnej działa jak łącznik lub emulgator. 

Olej naturalnie nie miesza się z wodą, jednak cząsteczki płynu do mycia naczyń zmieniają położenie, gdy stykają się z olejem. Gdybyśmy w tym momencie mogli przyjżeć się molekułą, okazałoby się, że hydrofilowa, polarna końcówka molekuły (ta, która uwielbia wodę) jest skierowana w stronę wody, natomiast hydrofobowa strona molekuły, która uwielbia tłuszcz – w stronę oleju. Właśnie ta strona przyczepia się do tłuszczu, więzi go wewnątrz molekuły i odciąga od naczynia, a spienioną wodę można bez problemu odprowadzić.

Jak działa płyn do naczyń: czyszczenie naczyń

Molekuły w płynie do mycia  naczyń pozbawiają naczynia brudu, osadu, zarazków i tłuszczu, aby można je było spłukać do odpływu. Po wypłukaniu płynu wodą naczynia są czyste i nadają się do ponownego użytku.

Do osiągnięcia optymalnego wyniku niezbędna jest woda (która sama rozpuszcza wiele cząsteczek jedzenia) oraz mieszanie lub pocieranie.

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś/eś się, jak działa płyn do naczyń? Dzięki unikalnej strukturze cząsteczki płynu naczynia są czyste i pozbawione tłuszczu po każdym zmywaniu.

Powiązane artykuły