Skip to Content

Jak działa płyn do naczyń?

Płyn do zmywania naczyń pomaga nam czyścić naczynia, dzięki czemu możemy ich ponownie używać. Usuwa tłuszcz, resztki jedzenia i inne zabrudzenia z garnków, patelni, talerzy czy sztućców. Jednak jak on działa? Tło naukowe tego produktu może Cię zaskoczyć.

Jak działa płyn do naczyń: molekuły

Istnieją dwa różne rodzaje molekuł. Niektóre są hydrofilowe, czyli łączą się z wodą, a niektóre są hydrofobowe, co oznacza, że odpychają od siebie cząsteczki wody. Przykładowo olej składa się z cząsteczek hydrofobowych i właśnie dlatego tak ciężko się go pozbyć bez użycia płynu do naczyń!

Struktura płynu do naczyń

Gdy te dwa rodzaje molekuł są ze sobą połączone, powstaje cząsteczka detergentu. Cząsteczka płynu do naczyń zawiera zarówno końcówkę hydrofilową, jak i hydrofobową. Pierwsza z nich ma strukturę polarną, która łączy się z wodą podczas zmywania naczyń. Druga z nich posiada z kolei strukturę niepolarną, która łączy się z tłuszczem i olejem.

W jaki sposób płyn do naczyń usuwa tłuszcz?

Gdy umieścisz zatłuszczoną patelnię w zlewie pełnym spienionej wody, olej i tłuszcz nie rozpuszczą się automatycznie. Dzieje się tak, ponieważ cząsteczki oleju są niepolarne, natomiast cząsteczki wody – polarne. Więc jak działa płyn do naczyń? Dzięki swojej strukturze polarnej i niepolarnej działa jak łącznik lub emulgator. 

Olej naturalnie nie miesza się z wodą, jednak cząsteczki płynu do mycia naczyń zmieniają położenie, gdy stykają się z olejem. Gdybyśmy w tym momencie mogli przyjrzeć się molekułom, okazałoby się, że hydrofilowa, polarna końcówka molekuły (ta, która uwielbia wodę) jest skierowana w stronę wody, natomiast hydrofobowa strona molekuły, która uwielbia tłuszcz – w stronę oleju. Właśnie ta strona przyczepia się do tłuszczu, więzi go wewnątrz molekuły i odciąga od naczynia, a spienioną wodę można bez problemu odprowadzić.

Jak działa płyn do naczyń podczas zmywania

Molekuły w płynie do mycia  naczyń pozbawiają talerze i garnki brudu, osadu, zarazków i tłuszczu, aby można je było spłukać do odpływu. Po wypłukaniu płynu wodą naczynia są czyste i nadają się do ponownego użytku. Do osiągnięcia optymalnego efektu niezbędna jest woda (która sama rozpuszcza wiele cząsteczek jedzenia) oraz mieszanie lub pocieranie.

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś/eś się, jak działa płyn do naczyń? Dzięki unikalnej strukturze cząsteczki płynu naczynia są czyste i pozbawione tłuszczu po każdym zmywaniu!

Płyn do naczyń można jednak wykorzystać nie tylko do zmywania naczyń. Sprawdzi się również świetnie do umycia samochodu oraz kuchni!

Wybór właściwego płynu do naczyń

Wybierając płyn do naczyń, należy kierować się przede wszystkim jego skutecznością oraz składem. Stawiając na jeden z produktów Pur, masz pewność, że Twoje talerze będą perfekcyjnie czyste! Jeżeli jednak preferujesz użycie zmywarki, koniecznie zapoznaj się z ofertą produktów Somat!

Powiązane artykuły