Jak zmywać naczynia

Znasz to uczucie, gdy po przepysznym posiłku gromadzi się stos naczyń i nawet nie wiesz, od czego zacząć czyszczenie? Marzysz wtedy o tym, żeby te brudne patelnie, talerze, kubki i inne naczynia magicznie zniknęły. Gdy dowiesz się, w jaki sposób odpowiednio zmywać naczynia, oszczędzisz sobie dużo czasu i wysiłku. Dlatego stworzyliśmy dla Ciebie mały poradnik.

Czego potrzebujesz?

Do mycia, szorowania i suszenia naczyń możesz wykorzystać kilka akcesoriów, w tym:

  • płynu do naczyń
  • gąbek
  • ściereczek
  • szczotek
  • druciaków
  • gumowych rękawiczek
  • ręczników kuchennych
  • suszarki do naczyń

Nylonowe szczotki są często najlepszą opcją do zmywania naczyń, ponieważ przenoszą mniejszą ilość bakterii. Zachowaj ostrożność przy używaniu druciaków do zmywania naczyń. Szybko pomagają pozbyć się zaschniętego brudu, jednak mogą również zarysować powierzchnię naczyń.

Wstępna segregacja naczyń

Najpierw musisz posortować naczynia według kolejności ich mycia. Zawsze zaczynaj od najmniej zabrudzonych naczyń. Dzięki temu woda pozostanie dłużej czysta. Do tych naczyń należą:

  • szklanki
  • kubki
  • sztućce

Następnie musisz pozbyć się plam i resztek żywności z talerzy i misek. Najbardziej zabrudzone i zatłuszczone naczynia oraz garnki i patelnie powinno się myć na końcu. Jeżeli na naczyniach znajduje się zaschnięte jedzenie lub dużo przypalonego tłuszczu, namocz je przed myciem, aby rozpuścić brud, jedzenie i plamy, dzięki czemu łatwiej będzie można je umyć. Z płynem do naczyń Pur namaczanie trwa tylko kilka minut, a zmywane staje się jeszcze łatwiejsze.

Jeżeli to możliwe, po posiłku wytrzyj resztki jedzenia z talerzy przed ich umyciem. Dzięki temu nie tylko zmywanie będzie łatwiejsze i jedzenie nie będzie zasychało na talerzach, lecz również woda do zmywania nie będzie bardzo zabrudzona.

Dobór odpowiedniego płynu do naczyń

Dobór odpowiedniego płynu ma duże znaczenie podczas zmywania naczyń – zarówno dla talerzy i kubków, jak i Twoich rąk. Pur Sekrety Kucharza został stworzony po to, aby rozwiązywać trudne problemy związane ze zmywaniem naczyń poprzez jednoczesne stawianie czoła resztkom skrobiowym, tłuszczowi oraz przypaleniom. Połączenie silnej mocy rozpuszczania tłuszczu oraz podwójnej technologii enzymów sprawia, że naczynia zaczynają błyszczeć bez konieczności nadmiernego szorowania. Jeżeli masz suchą i wrażliwą skórę, wykorzystaj łagodniejszy płyn do naczyń, na przykład Pur Sekrety Pielęgnacji. Dzięki wartości pH przyjaznej dla skóry płyn ten jest rekomendowany przez dermatologów.

Gorąca woda kontra zimna woda

W większości przypadków do zmywania zaleca się używanie gorącej wody, która dobrze radzi sobie z tłuszczem i zabija bakterie. Temperatura wody do zmywania na ogół powinna wynosić co najmniej 45 stopni Celsjusza w celu osiągnięcia optymalnych wyników. Taka temperatura będzie niekomfortowa dla dłoni, więc używaj rękawic. Jednak płyn do naczyń Pur został opracowany na podstawie wysokiej jakości technologii enzymów, dlatego działa skutecznie przy niższych temperaturach, co wpływa na mniejsze zużycie energii i jest bardziej przyjazne dla środowiska. Pamiętaj o wymianie wody, gdy będzie już zimna i brudna.

Wykorzystanie odpowiedniej dawki płynu do naczyń

Podczas ręcznego zmywania naczyń być może zastanawiasz się nad niezbędną ilością płynu (łącze do tematu „Jak dużo płynu do naczyń należy używać”). Często zależy to od rodzaju używanego produktu. W przypadku zmywania naczyń, które nie są mocno zabrudzone, możesz użyć małej ilości płynu Pur  – wystarczą 3 ml na każde 5 litrów wody. Jednak jeżeli masz do czynienia z bardzo zabrudzonymi naczyniami, wlej 5 ml (jedna łyżka) płynu na 1 litr wody.

W przypadku płynu Pur i lub nieskoncentrowanego płynu do naczyń wlej 5 ml (1,5 łyżki) na każde 5 litrów wody, chyba że musisz umyć bardzo zatłuszczoną patelnię lub naczynia z zaschniętym jedzeniem – wtedy wykorzystaj większą dawkę wynoszącą 5 ml na 1 litr wody.

Płukanie naczyń

Po umyciu pięciu lub sześciu naczyń sugerujemy opłukać je dokładnie gorącą wodą, która pomaga pozbyć się pozostałego na naczyniach brudu, osadu, płynu do naczyń oraz bakterii. Dzięki gorącej wodzie naczynia również szybciej się suszą i istnieje mniejsze ryzyko powstania smug i plam. W celu osiągnięcia szybszego rezultatu woda do płukania powinna być trochę cieplejsza niż woda do zmywania, jednak temperatura pokojowa będzie równie dobra.

Suszenie naczyń: suszenie ręcznikiem czy pozostawianie na suszarce?

Suszenie naczyń ręcznikiem oznacza, że możesz je natychmiast odłożyć na swoje miejsce, jednak czynność ta może być dość czasochłonna. Suszenie na suszarce jest często lepszym rozwiązaniem, chociaż musisz wtedy odczekać dłużej z odłożeniem naczyń na swoje miejsce.

Gdy tylko naczynia będą suche, możesz je włożyć do szafek.

Czyszczenie zlewu i akcesoriów do zmywania

Po umyciu naczyń wyczyść zlew za pomocą płynu do naczyń, aby pozbyć się zarazków, bakterii i brudu, które mogą się znajdować w zlewie, na blatach oraz kuchence. Musisz również zadbać o akcesoria do zmywania. Aby zapobiec osadzaniu się bakterii i zarazków na kuchennych ręcznikach, gąbkach i innych akcesoriach, należy je regularnie wymieniać.

Oszczędzaj czas na myciu naczyń i ogranicz niezbędny wysiłek dzięki instrukcjom pokazującym krok po kroku, jak zmywać naczynia.

Powiązane artykuły