Skip to Content

Środki powierzchniowo czynne

Środki powierzchniowo czynne

Środki powierzchniowo czynne są głównymi składnikami większości detergentów i środków czyszczących. Ułatwiają zwilżanie zabrudzonych powierzchni i emulgują brud np. tłuszcz  sprawiając, że jest zawieszany w wodzie, aby być usunięty ze zmywarki. W porównaniu z innymi detergentami, w tym  z płynami do ręcznego mycia naczyń, środki powierzchniowo czynne mają mniejszy udział w zapewnieniu skuteczności produktów SOMAT, w przypadku których o zdolności myjącej w znacznym stopniu decydują też enzymy i alkalia oraz termiczne i mechaniczne działanie zmywarki.

Warto wiedzieć

Podczas mycia w zmywarkach właściwości czyszczące i zwilżające są ważne dla zapewnienia dokładnego umycia naczyń i prawidłowego spłukania bez pozostałości na naczyniach. Środki powierzchniowo czynne stosowane w detergentach są zgodne z unijnym  rozporządzeniem (WE) nr 648/2004 w sprawie detergentów pod względem podatności na biodegradację.

Środki powierzchniowo czynne mogą być pochodzenia petrochemicznego lub byc uzuskiwane w wyniku  chemicznego przetworzenia produktów pochodzenia roślinnego (np. oleju z nasion palmowych).  Henkel w ramach swojej strategii zrównoważonego rozwoju zapewnia, że do 2025 roku 100% stosowanego przez niego jako baza tego oleju będzie pochodzić ze zrównoważonych upraw, zgodnie z modelem bilansu masowego RSPO. Od 2020 r. 90%. z nich pochodzi już z certyfikowanych upraw zrównoważonych.

Pozostałe tematy

  • Wspieramy postęp gospodarki w obiegu zamkniętym, tworząc opakowania przynoszące korzyści ludziom i planecie

  • Czy chcesz wiedzieć, jak zapobiegać powstawaniu odpadów oraz jak prawidłowo używać naszych produktów? Więcej informacji znajdziesz tutaj.

  • Jako liderzy działań na rzecz zrównoważonego rozwoju staramy się być pionierami nowych rozwiązań w tym zakresie.