Somat Logo

Usuwanie kamienia - twarda woda w zmywarce

Czym jest twarda woda i dlaczego niszczy Twoją zmywarkę? Wyjaśniamy przyczyny kamienia i dzielimy się wskazówkami dotyczącymi walki z efektami twardej wody przy użyciu odpowiednich dodatków. Uwaga: życie z twardą wodą nie jest takie trudne!

Czym jest kamień? Co oznacza twarda woda?

W skrócie, kamień to widoczny efekt twardej wody. Widzisz go, gdy po umyciu w zmywarce na szklankach znajduje się biały osad, jeśli regularnie znajdujesz plamy na naczyniach, oraz jeśli wokół drzwi zmywarki gromadzi się szary lub biały osad. Te sygnały oznaczają, że masz do czynienia z twardą wodą. Co to oznacza? Jeśli mieszkasz w obszarze z twardą wodą, woda dostarczana do kranów ma wysoką zawartość minerałów, ponieważ jest filtrowana przez wapień i kredę. Drobne cząstki węglanu magnezu i węglanu wapnia pochodzące z tych skał znajdują się w wodzie płynącej z kranu i nie stanowią dla nas zagrożenia. Są jednak szkodliwe dla urządzeń takich jak czajnik, pralka czy zmywarka – jeśli pozwolisz na wytworzenie się kamienia. Jeśli nie masz pewności, czy masz do czynienia z twardą wodą... to prawdopodobnie nie, ale możesz skonsultować się z władzami lokalnymi, aby uzyskać dokładne informacje.

Jak zapobiegać kamieniowi dzięki soli do zmywarek

Najlepszym sposobem na radzenie sobie z twardą wodą jest zapobieganie gromadzeniu się kamienia. Somat oferuje różne stopnie ochrony przed kamieniem w zależności od jakości wody. Detergenty do zmywarek z wielofunkcyjnymi formułami zawierają sól do zmywarek, która wystarcza do określonego poziomu twardości wody. Na przykład Somat 7, Somat 10, Somat Gold 12 Multi-Active oraz Somat Power Gel. Te produkty chronią Twoją zmywarkę przed gromadzeniem się kamienia i zapobiegają osadzaniu się kamienia na szklankach oraz plamom na naczyniach w warunkach do 21°dH (stopni twardości). 

Jednak jeśli woda w Twojej okolicy jest twardsza, lub jeśli używasz detergentu bez soli, jak np. Somat Classic, musisz dodać sól oddzielnie. Choć pod względem chemicznym jest to chlorek sodu, jak zwykła sól, nie możesz użyć zwykłej soli spożywczej w zmywarce, gdyż jej drobne ziarenka mogą spowodować uszkodzenie urządzenia. Sól do zmywarek zmiękcza wodę poprzez przyciąganie cząstek magnezu i wapnia i zapobieganie ich przywieraniu do naczyń, szklanek i elementów zmywarki. Dostępna jest w dużym opakowaniu, które umieszczane jest w jednostce zmiękczacza na metalowej podstawie zmywarki pod dolną półką. Po odkręceniu nakrętki może wydawać się, że opakowanie nie jest duże, ale zdziwisz się, jak dużo soli się w nim mieści. Nie przejmuj się, jeśli do zmiękczacza dostanie się woda. Aby zadziałać, sól musi rozpuścić się w wodzie. Poniższy film przedstawia jej działanie.

Jak usunąć kamień przy użyciu odkamieniacza

Teraz wiesz jak zapobiegać powstawaniu kamienia w zmywarce, miejmy nadzieję, że problemy z twardą wodą to przeszłość. Chyba że masz całą szafkę szklanek z brzydkim białym osadem i naczyń z plamami. Dobra wiadomość jest taka, że będą znów błyszczeć, gdy umyjesz je przy użyciu nowych tabletek/nowego żelu lub zaczniesz dodawać sól do zmywarki. Niestety kamienia zgromadzonego w zmywarce nie można usunąć równie łatwo. Jeśli zauważysz grube i twarde warstwy kamienia wewnątrz zmywarki, użyj intensywnego środka do czyszczenia Somat, aby go usunąć i zapobiec uszkodzeniu urządzenia. Dobrym pomysłem jest wykonywanie intensywnego cyklu czyszczenia raz w miesiącu, aby upewnić się, że twarda woda nie niszczy Twojej zmywarki.

Filtr po kategoriach: