Skip to Content

Co się dzieje wewnątrz zmywarki? Zajrzyjmy do środka!

Ciekawiło Cię kiedyś, co dzieje się wewnątrz zmywarki po zamknięciu drzwi? W przeciwieństwie do większości zmywarek, gdzie widać podnoszący się poziom wody, tworzenie i spłukiwanie mydlin stanowi tajemnicę. Można to porównać do pytania o światło w lodówce (uwaga, spoiler: jest wyłączane po zamknięciu drzwi), ale odpowiedź jest bardziej złożona. Dzięki użytkownikom serwisu YouTube wyposażonym w wodoodporne kamery nie musimy już zastanawiać się, co dzieje się wewnątrz zmywarki. Ich filmy prezentują każdy etap cyklu.

Filmy z wnętrza zmywarki – nowy gatunek filmów na YouTube

Na YouTube dostępnych jest tyle filmów „z wnętrza zmywarki”, że prawdopodobnie znajdziesz tam swój model. Sukces tych filmów dowodzi, że jest proces intrygujący wiele osób. Jeden z najpopularniejszych filmów obejrzano 9 milionów razy! Uwaga: komentarze na YouTube sugerują, że oglądanie tych filmów uspokaja, ale też nieco uzależnia.

Kamery prezentują każdy etap cyklu

Z jakiego powodu, poza ciekawością, ludzie chcieliby oglądać filmy przedstawiające wnętrze zmywarki? Uważamy, że chcą dowiedzieć się więcej na temat działania tych urządzeń. Po zobaczeniu wnętrza działającej zmywarki łatwiej zrozumieć sposób jej działania, co pozwala lepiej ładować do niej naczynia i rozwiązywać częste problemy. Ale najpierw przyjrzymy się etapom przedstawionym przez te filmy i wyjaśnijmy, co widzimy.

 1. Podstawa zmywarki wypełnia się wodą. Zauważ, jak mało wody jest do tego potrzebne. Woda doprowadzana do zmywarki może być już ciepła lub podgrzewana wewnątrz.
 2. Woda jest pompowana do ramion natryskowych. Zaczynają się szybko obracać, spryskując całą zmywarkę i jej zawartość.
 3. Otwiera się dozownik detergentu, a tabletka, proszek lub żel są uwalniane do wnętrza urządzenia.
 4. W zależności od położenia kamery można zobaczyć powoli rozpuszczający się detergent. Nie tworzy się dużo mydlin, co jest korzystne (potwierdza to każdy, kto wlał do zmywarki zwykły płyn do mycia naczyń).
 5. Brudna woda jest odprowadzana, a czysta jest pompowana w celu rozpoczęcia płukania.
 6. Na koniec etap suszenia, który polega na... suszeniu wody, więc pozostawimy to bez komentarza.

Filmy z wnętrza zmywarek pozwalają nam na zrozumienie ich działania

 1. Po pierwsze i najważniejsze: filmy ze zmywarek pomagają obalić niektóre mity i przekonania dotyczące procesów wewnątrz zmywarek. Jednym z popularnych mylnych założeń jest stwierdzenie, że zmywarki wypełniają się wodą podobnie jak pralki. Naczynia nie są zanurzane w wodzie, ani nie są szorowane przez zmywarkowe wróżki wyposażone w maleńkie szczotki i gąbki (chyba że chowają się, gdy tylko zobaczą kamerę? Chyba nigdy się tego nie dowiemy ;)).
 2. Po zobaczeniu, jak ramiona obracają się, napędzane wyłącznie siłą wody, zrozumiesz, jak ważne jest utrzymywanie dysz w czystości. Stosuj sól i regularnie czyść swoją zmywarkę, aby utrzymać jej wydajność.
 3. Film „z wnętrza zmywarki” dla Twojego modelu może pomóc Ci w lepszym ładowaniu Twojej zmywarki.
 4. Zobaczenie jak mało wody doprowadzane jest do zmywarki, pozwoli przekonać nawet najbardziej sceptycznego zwolennika zmywania ręcznego, że zmywarka jest najbardziej oszczędnym i ekologicznym sposobem zmywania.

Więcej z tej kategorii

 • Wskazówki dotyczące twardej wody w zmywarce
 • Dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe?

  Zastanawiasz się dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak rozwiązać problem i zapobiec mu w przyszłości!

 • Kosz, czy szuflada na sztućce w zmywarce?

  Zastanawiasz się co lepsze – koszyk, czy szuflada na sztućce? Sprawdź nasz artykuł i poznaj wady i zalety każdego rozwiązania!

 • Tryb eco w zmywarce

  Szukasz sposobu na zaoszczędzenie wody i energii elektrycznej? Dowiedz się, ile trwa tryb eco w zmywarce oraz jakie są jego zalety!

 • Jak ładować zmywarkę, aby uzyskać najlepsze rezultaty
 • Zmywarka nie grzeje wody

  Twoja zmywarka nie podgrzewa wody? Istnieją proste sposoby, aby zaradzić temu problemowi! Sprawdź nasz artykuł!

 • Czyszczenie zmywarki

  Każda zmywarka wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać czyszczenie zmywarki!

 • Jak pozbyć się brzydkich zapachów ze zmywarki

  Twoja zmywarka śmierdzi? Sprawdź nasze porady i dowiedz się co zrobić, aby z urządzenia nie wydobywał się nieprzyjemny zapach!

 • Tabletki, proszek lub żel – najlepszy detergent dla Twojej zmywarki i sposób jego stosowania
 • Dlaczego detergent do zmywarki niezawierający fosforanu jest lepszy dla środowiska?
 • Jaka temperatura zmywarki charakteryzuje się najwyższym zużyciem?
 • Czy zmywarka to najlepszy sposób na zmywanie naczyń?

#ENJOYTOGETHER

 • Znajdź idealny przepis i spraw przyjemność najbliższym przy kolejnym wspólnym spotkaniu.

 • Wiele z najpiękniejszych momentów w naszym życiu doświadczamy przygotowując lub dzieląc się posiłkiem. Takie chwile łączą. Sprawdź nasze pomysły jak można spędzać wspólnie czas w naszych artykułach.

 • Kto powiedział, że zmywanie musi być nudne? Z naszymi wskazówkami i grami zabawa gwarantowana! A dzięki naszym skutecznym produktom zmywanie to bułka z masłem!