Skip to Content

Usuwanie kamienia - twarda woda w zmywarce

Czym jest twarda woda i dlaczego niszczy Twoją zmywarkę? Wyjaśniamy przyczyny powstawania i osadzania się kamienia i dzielimy się wskazówkami dotyczącymi walki z efektami twardej wody przy użyciu odpowiednich dodatków. Uwaga: życie z twardą wodą nie jest takie trudne!

Czym jest kamień? Co oznacza twarda woda?

W skrócie, kamień to widoczny efekt twardej wody. Widzisz go, gdy po umyciu w zmywarce na szklankach znajduje się biały osad, jeśli regularnie znajdujesz plamy na naczyniach, oraz jeśli wokół drzwi zmywarki gromadzi się szary lub biały osad. Te sygnały oznaczają, że masz do czynienia z twardą wodą. Co to oznacza? Jeśli mieszkasz w obszarze z twardą wodą, woda dostarczana do kranów ma wysoką zawartość minerałów, ponieważ jest filtrowana przez wapień i kredę. Drobne cząstki węglanu magnezu i węglanu wapnia pochodzące z tych skał znajdują się w wodzie płynącej z kranu i nie stanowią dla nas zagrożenia. Są jednak szkodliwe dla urządzeń takich jak czajnik, pralka czy zmywarka – jeśli pozwolisz na wytworzenie się kamienia. Jeśli nie masz pewności, czy masz do czynienia z twardą wodą... to prawdopodobnie nie, ale możesz skonsultować się z władzami lokalnymi, aby uzyskać dokładne informacje.

Sól i nabłyszczacz a zapobieganie osadzaniu się kamienia

Najlepszym sposobem na radzenie sobie z twardą wodą jest zapobieganie osadzaniu się kamienia. Można to osiągnąć między innymi dzięki korzystaniu z wielofunkcyjnych detergentów z funkcjami soli i nabłyszczacza. Wypróbuj np. kapsułki Somat Excellence lub tabletki Somat Gold, Somat All in 1 Extra, Somat All in 1.

Jeśli woda w Twoim miejscu zamieszkania jest twarda lub używasz detergentu bez funkcji soli i nabłyszczacza, jak np. Somat Classic, musisz oddzielnie dodać je do do mycia. Choć pod względem chemicznym sól do zmywarki ma skład jak zwykła sól spożywcza to nie możesz używać soli spożywczej do zmywarki, gdyż jej drobne ziarenka mogą uszkodzić urządzenie. Sól do zmywarek zmiękcza wodę poprzez przyciąganie cząstek magnezu i wapnia i zapobieganie ich przywieraniu do naczyń i elementów zmywarki. Nabłyszczacz Somat również chroni przed osadzaniem się kamienia, a dodatkowo zawiera formułę ze środkiem chroniącym szkło, która pozwala uzyskać lepszy efekt mycia i połysku naczyń.

Zapobieganie osadzaniu się kamienia w trudnodostępnych elementach zmywarki

Poza regularnym korzystaniem z soli do zmywarki raz na jakiś czas należy dokładnie wyczyścić również trudnodostępne elementy zmywarki. Do ich czyszczenia służą specjalnie środki. Raz na trzy miesiące polecamy użyć Intensywnego środka do czyszczenia zmywarki, aby usunąć zabrudzenia, tłuszcz i zapobiec osadzaniu się kamienia w dyszach, filtrach pompach i rurach. Dla podtrzymania efektu raz w miesiącu rekomendujemy użycie tabletek Duo Machine Cleaner. Odpowiednia dbałość o zmywarkę pozwoli zapobiec osadzaniu się kamienia w urządzeniu, a także zapewni lepsze rezultaty mycia i przedłuży działanie urządzenia. Z tego powodu należy korzystać z dodatków, zarówno soli do zmywarki, nabłyszczacza, jak i dedykowanych środków do czyszczenia. 

Więcej z tej kategorii

 • Jak działa zmywarka i co dzieje się w jej wnętrzu? Kamery pozwalają nam zajrzeć do środka!
 • Dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe?

  Zastanawiasz się dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak rozwiązać problem i zapobiec mu w przyszłości!

 • Kosz, czy szuflada na sztućce w zmywarce?

  Zastanawiasz się co lepsze – koszyk, czy szuflada na sztućce? Sprawdź nasz artykuł i poznaj wady i zalety każdego rozwiązania!

 • Tryb eco w zmywarce

  Szukasz sposobu na zaoszczędzenie wody i energii elektrycznej? Dowiedz się, ile trwa tryb eco w zmywarce oraz jakie są jego zalety!

 • Jak ładować zmywarkę, aby uzyskać najlepsze rezultaty
 • Zmywarka nie grzeje wody

  Twoja zmywarka nie podgrzewa wody? Istnieją proste sposoby, aby zaradzić temu problemowi! Sprawdź nasz artykuł!

 • Czyszczenie zmywarki

  Każda zmywarka wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać czyszczenie zmywarki!

 • Jak pozbyć się brzydkich zapachów ze zmywarki

  Twoja zmywarka śmierdzi? Sprawdź nasze porady i dowiedz się co zrobić, aby z urządzenia nie wydobywał się nieprzyjemny zapach!

 • Tabletki, proszek lub żel – najlepszy detergent dla Twojej zmywarki i sposób jego stosowania
 • Dlaczego detergent do zmywarki niezawierający fosforanu jest lepszy dla środowiska?
 • Jaka temperatura zmywarki charakteryzuje się najwyższym zużyciem?
 • Czy zmywarka to najlepszy sposób na zmywanie naczyń?

#ENJOYTOGETHER

 • Znajdź idealny przepis i spraw przyjemność najbliższym przy kolejnym wspólnym spotkaniu.

 • Wiele z najpiękniejszych momentów w naszym życiu doświadczamy przygotowując lub dzieląc się posiłkiem. Takie chwile łączą. Sprawdź nasze pomysły jak można spędzać wspólnie czas w naszych artykułach.

 • Kto powiedział, że zmywanie musi być nudne? Z naszymi wskazówkami i grami zabawa gwarantowana! A dzięki naszym skutecznym produktom zmywanie to bułka z masłem!