Skip to Content

Fosforany - czym są i jaki mają wpływ na środowisko

Detergenty do zmywarek często reklamowane są jako „niezawierające fosforanu” lub podane jest to na ich opakowaniu. Większość z nas domyśla się, że to dobra wiadomość, ale czy ktoś zastanawia się dlaczego? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Czym są fosforany?

Fosforany to naturalnie występująca forma fosforu, który obecny jest w środowisku i wszędzie wokół nas. Jednak nieorganiczne fosforany różnią się od naturalnego fosforu. Fosforan to dokładniej sól kwasu fosforowego. Nieorganiczne skały fosforanowe są wydobywane, aby uzyskać fosfor do użycia w nawozach rolniczych. Usprawnia wzrost roślin, podział komórek i fotosyntezę. Fosforany powstają, gdy fosfor łączy się z innymi pierwiastkami i zmienia swoje działanie. Różne fosforany były stosowane w produktach konsumenckich, np. w paście do zębów, farbach oraz detergentach do prania i mycia naczyń.

Dlaczego fosforany były stosowane w detergentach do zmywarek?

Do niedawna około 5% fosforanów wydobywanych na świecie było stosowanych w detergentach. W detergentach do zmywarek fosforany wykorzystywane są do wiązania wapnia i magnezu oraz zawieszania innych cząsteczek, co pomaga w usuwaniu ich z brudnych naczyń. Zmiękczają też wodę, co zapobiega powstawaniu kamienia w zmywarce.

Czy fosforany są toksyczne albo szkodliwe?

Fosforany znajdują się wszędzie, nawet w naszym jedzeniu i w naszych ciałach – nie są toksyczne ani szkodliwe dla ludzi. Wręcz przeciwnie, jeśli lekarz wykryje u Ciebie niedobór fosforu, przepisze Ci suplementy, mające na celu wyregulowanie poziomu fosforanów. To samo dotyczy środowiska: fosforany stanowią składniki odżywcze usprawniające wzrost roślin i nie mają bezpośrednio szkodliwego wpływu na rośliny i zwierzęta. Jeśli fosforany nie są szkodliwe dla ludzi i środowiska, dlaczego ich stosowanie w detergentach do zmywarek zostało zakazane w większości krajów?

Dlaczego fosforany zostały zabronione?

Fosforany zostały zabronione w USA i UE, a także w wielu innych krajach. Pomimo tego, że nie są szkodliwe dla ludzi, ich obecność w wodzie może zaburzyć równowagę organizmów wodnych. Jako nawóz fosforany powodują gwałtowny wzrost alg. Tak zwany rozkwit alg ma negatywny wpływ na organizmy żyjące w wodzie. Większość oczyszczalni nie jest w stanie całkowicie usunąć fosforanów ze ścieków, więc część z nich ostatecznie kończy w naturalnych zbiornikach wodnych. Kraje, które zakazały stosowania fosforanów, liczyły na ograniczenie rozkwitu alg i zapobiegnięcie zanieczyszczaniu rzek i jezior nadmiernymi składnikami odżywczymi.

Jak działa detergent do zmywarki niezawierający fosforanów?

Detergenty do zmywarek Somat nie zawierają fosforanów, zgodnie z wymaganiami UE. Wszystkie produkty zostały zmienione, aby zachować te same właściwości bez stosowania fosforanów. Klienci w obszarach, gdzie dostarczana jest miękka woda, prawdopodobnie nie zauważyli różnicy, ale osoby mieszkające na obszarze z twardą wodą muszą używać większej ilości soli do zmywarki. W pierwszym porównaniu tabletek do zmywarki po wprowadzeniu zakazu stosowania fosforanów W UE największy niemiecki instytut badania produktów konsumenckich, „Stiftung Warentest”, wybrał tabletki Somat Gold jako zwycięzcę testu dzięki najlepszej wydajności, nawet bez fosforanów.

Więcej z tej kategorii

 • Wskazówki dotyczące twardej wody w zmywarce
 • Jak działa zmywarka i co dzieje się w jej wnętrzu? Kamery pozwalają nam zajrzeć do środka!
 • Dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe?

  Zastanawiasz się dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak rozwiązać problem i zapobiec mu w przyszłości!

 • Kosz, czy szuflada na sztućce w zmywarce?

  Zastanawiasz się co lepsze – koszyk, czy szuflada na sztućce? Sprawdź nasz artykuł i poznaj wady i zalety każdego rozwiązania!

 • Tryb eco w zmywarce

  Szukasz sposobu na zaoszczędzenie wody i energii elektrycznej? Dowiedz się, ile trwa tryb eco w zmywarce oraz jakie są jego zalety!

 • Jak ładować zmywarkę, aby uzyskać najlepsze rezultaty
 • Zmywarka nie grzeje wody

  Twoja zmywarka nie podgrzewa wody? Istnieją proste sposoby, aby zaradzić temu problemowi! Sprawdź nasz artykuł!

 • Czyszczenie zmywarki

  Każda zmywarka wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać czyszczenie zmywarki!

 • Jak pozbyć się brzydkich zapachów ze zmywarki

  Twoja zmywarka śmierdzi? Sprawdź nasze porady i dowiedz się co zrobić, aby z urządzenia nie wydobywał się nieprzyjemny zapach!

 • Tabletki, proszek lub żel – najlepszy detergent dla Twojej zmywarki i sposób jego stosowania
 • Jaka temperatura zmywarki charakteryzuje się najwyższym zużyciem?
 • Czy zmywarka to najlepszy sposób na zmywanie naczyń?

#ENJOYTOGETHER

 • Znajdź idealny przepis i spraw przyjemność najbliższym przy kolejnym wspólnym spotkaniu.

 • Wiele z najpiękniejszych momentów w naszym życiu doświadczamy przygotowując lub dzieląc się posiłkiem. Takie chwile łączą. Sprawdź nasze pomysły jak można spędzać wspólnie czas w naszych artykułach.

 • Kto powiedział, że zmywanie musi być nudne? Z naszymi wskazówkami i grami zabawa gwarantowana! A dzięki naszym skutecznym produktom zmywanie to bułka z masłem!