Skip to Content

Tryb Eco w zmywarce do naczyń: zmywanie w sposób bardziej przyjazny dla środowiska

Ile trwa tryb eco w zmywarce? Znacznie dłużej niż regularny tryb, a mimo to jest bardziej przyjazny dla środowiska niż inne programy. Na początku może wydawać się, że nie ma to większego sensu. Łatwo to jednak wyjaśnić! Podpowiadamy, jak zmywać naczynia w sposób ekologiczny i przyjazny dla środowiska za pomocą programu Eco.

Oto jak działa tryb Eco w zmywarce

Zmywarka w trybie Eco zmywa naczynia w zdecydowanie niższej temperaturze – na przykład 45 lub 50 stopni, zamiast 60 lub 70 stopni. Aby jednak zrekompensować o wiele niższą temperaturę, program Eco trwa zdecydowanie dłużej niż klasyczny cykl zmywania naczyń. Tryb Eco w zmywarce zajmuje bowiem około trzech do czterech godzin. Pomimo dłuższego czasu trwania, zużywa się jednak stosunkowo mało wody. Ale to jeszcze nie wszystko! Ponieważ większość energii zmywarka zużywa na podgrzewanie wody, co w trybie  Eco pozwala także zaoszczędzić sporo prądu i pieniędzy.

Zasadniczo pracę zmywarki w trybie Eco można porównać do jazdy po autostradzie z mniejszą prędkością. Choć potrzebujesz nieco więcej czasu, aby pokonać ten sam dystans przy 120 km/h, zamiast 180 km/h, zużywasz przy tym o wiele mniej benzyny. Konkretnie rzecz ujmując, program Eco w zmywarce ma więc sens ze względu na:

 • mniejsze zużycie wody,
 • niższą temperaturę wody,
 • mniejsze zużycie energii elektrycznej.

Dodatkowy „efekt uboczny”: oszczędzasz na kosztach zużycia wody i energii elektrycznej.

Prawidłowe korzystanie ze zmywarki w trybie Eco

Aby tryb Eco w zmywarce działał z pełną mocą, jest kilka rzeczy, o których koniecznie musisz pamiętać!

1. Używaj właściwych detergentów, takich jak Somat Excellence 4w1.

2. Prawidłowo załaduj zmywarkę. Prawie każde naczynie ma swoje własne miejsce wewnątrz zmywarki. Jeśli to właściwie wykorzystasz, naczynia nie tylko będą za każdym razem czyste, ale również będziesz lepiej korzystać ze zmywarki w programie Eco, ponieważ odpowiednio wypełniając zmywarkę naczyniami zredukujesz ilość myć co da oszczędność zarówno wody, jak i energii.

Dobrze wiedzieć: program Eco nie jest jedynym ekologicznym sposobem mycia naczyń – w zdecydowanej większości przypadków każde mycie naczyń w zmywarce jest bardziej przyjazne dla środowiska niżeli mycie ręczne.

Trwała czystość: użyj programu z wysoką temperaturą

Podobnie jak w przypadku pralki, jeśli zmywasz naczynia tylko w niskich temperaturach, istnieje ryzyko, że z czasem w urządzeniu powstanie osad (szczególnie z tłuszczu) lub pojawią się zarazki i bakterie. Eksperci zalecają więc uruchamianie zmywarki raz w miesiącu z Somat Duo Machine Cleaner, używając standardowego programu. Natomiast raz na trzy miesiące należy zastosować specjalny środek czyszczący, taki jak Somat Intensive Machine Cleaner i włączyć pustą zmywarkę używając programu z wysoką temperaturą (około 65 do 75 stopni). Czynność ta zapewni higieniczną czystość urządzenia, dzięki czemu zachowa ono swoją wydajność nawet w niskich temperaturach.

Dodatkowa wskazówka: krytycy często twierdzą, że program Eco nie domywa naczyń w zmywarce do należytej czystości. Testy przeprowadzone przez Stiftung Warentest nie potwierdziły jednak tej hipotezy. Nawet najtrudniejsze do usunięcia zabrudzenia zostają skutecznie usunięte dzięki dłuższemu czasowi trwania mycia i namaczania.

Więcej z tej kategorii

 • Wskazówki dotyczące twardej wody w zmywarce
 • Jak działa zmywarka i co dzieje się w jej wnętrzu? Kamery pozwalają nam zajrzeć do środka!
 • Dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe?

  Zastanawiasz się dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak rozwiązać problem i zapobiec mu w przyszłości!

 • Kosz, czy szuflada na sztućce w zmywarce?

  Zastanawiasz się co lepsze – koszyk, czy szuflada na sztućce? Sprawdź nasz artykuł i poznaj wady i zalety każdego rozwiązania!

 • Jak ładować zmywarkę, aby uzyskać najlepsze rezultaty
 • Zmywarka nie grzeje wody

  Twoja zmywarka nie podgrzewa wody? Istnieją proste sposoby, aby zaradzić temu problemowi! Sprawdź nasz artykuł!

 • Czyszczenie zmywarki

  Każda zmywarka wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać czyszczenie zmywarki!

 • Jak pozbyć się brzydkich zapachów ze zmywarki

  Twoja zmywarka śmierdzi? Sprawdź nasze porady i dowiedz się co zrobić, aby z urządzenia nie wydobywał się nieprzyjemny zapach!

 • Tabletki, proszek lub żel – najlepszy detergent dla Twojej zmywarki i sposób jego stosowania
 • Dlaczego detergent do zmywarki niezawierający fosforanu jest lepszy dla środowiska?
 • Jaka temperatura zmywarki charakteryzuje się najwyższym zużyciem?
 • Czy zmywarka to najlepszy sposób na zmywanie naczyń?

#ENJOYTOGETHER

 • Znajdź idealny przepis i spraw przyjemność najbliższym przy kolejnym wspólnym spotkaniu.

 • Wiele z najpiękniejszych momentów w naszym życiu doświadczamy przygotowując lub dzieląc się posiłkiem. Takie chwile łączą. Sprawdź nasze pomysły jak można spędzać wspólnie czas w naszych artykułach.

 • Kto powiedział, że zmywanie musi być nudne? Z naszymi wskazówkami i grami zabawa gwarantowana! A dzięki naszym skutecznym produktom zmywanie to bułka z masłem!