Skip to Content

Matowe szklanki po myciu w zmywarce

Zmywarka jest dzisiaj niezbędnym urządzeniem w wielu domach. Jest niezwykle praktyczna i pomocna w codziennych, domowych obowiązkach. Niestety czasami efekty wcale nie są takie, jakbyśmy tego oczekiwali. Zastanawiasz się, dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak temu zaradzić!

Dlaczego szklanki robią się matowe w zmywarce?

Matowe szklanki po myciu w zmywarce to nic innego jak osadzający się kamień! Jego osadzanie się jest przede wszystkim oznaką twardej wody. Przeczytaj wskazówki na temat twardej wody w zmywarce, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Może być jednak tak, że to nie twarda woda jest głównym źródłem problemu. Czy pamiętasz o regularnym i dokładnym czyszczeniu urządzenia? Przynajmniej raz w miesiącu warto uruchomić pustą zmywarkę i umieścić w niej profesjonalny środek do czyszczenia zmywarek Somat! W ten sposób nie tylko sprawisz, że szklanki będą krystalicznie czyste, ale jednocześnie pozbędziesz się brzydkiego zapachu ze zmywarki!

Jak wyczyścić szklanki z osadu po zmywarce?

Matowe szklanki po myciu w zmywarce to problem, który można rozwiązać! Wystarczy, że po ich wyciągnięciu z urządzenia umieścisz je w zlewie lub misce z ciepłą wodą z dodatkiem 2 łyżek kwasku cytrynowego. Po około pół godziny wyciągnij szklanki ze zlewu lub miski i przetrzyj wilgotną gąbką. Następnie ponownie umieść naczynia w zmywarce (upewnij się, że pojemnik na sól jest dokładnie zamknięty, woda nie jest zbyt twarda, a urządzenie jest czyste) i ustaw program o średniej temperaturze! Gotowe! Twoje szklanki ponownie są krystalicznie czyste i bez smug!

Możesz uniknąć podobnej sytuacji przy kolejnym cyklu zmywania! Wystarczy, że użyjesz tabletek do zmywarki Somat Gold wraz z nabłyszczaczem przy odpowiedzniej twardości wody, a już więcej nie zobaczysz osadu na swoich szklankach.

Matowe szklanki po myciu w zmywarce – podsumowanie

Teraz już wiesz co zrobić, gdy szklanki są matowe po wyjęciu ze zmywarki. Warto jednak podjąć właściwe kroki, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się problemu! Jeśli po wyjęciu szklanek ze zmywarki zauważysz, że są matowe to znak, że brakuje nabłyszczacza, kóry należy uzupełnić. Pamiętaj również, że dbanie o zmywarkę jest bardzo ważne – zobacz jak to zrobić krok po kroku!

 • Dokładnie wyczyść zmywarkę: wyciągnij z urządzenia wszystkie naczynia i sztućce i umieść w nim środek do czyszczenia zmywarek. Włącz specjalny program czyszczenia zmywarki lub program o najwyższej temperaturze. Po zakończonym cyklu dokładnie wyczyść wszystkie elementy zmywarki wilgotną szmatką. Zwróć szczególną uwagę na uszczelki, bo to właśnie pod nimi gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń! Pamiętaj także o wyciągnięciu filtra i dokładnym jego przepłukaniu.
 • Upewnij się, że w zmywarce nie brakuje soli oraz nabłyszczacza, a w razie potrzeby uzupełnij te detergenty. Sprawdź również, czy pojemnik na sól jest dokładnie zamknięty! Czynności te są szczególnie istotne, jeżeli woda w Twoim miejscu zamieszkania jest twarda.
 • Stosuj odpowiednie detergenty: stosowanie wielofunkcyjnych detergentów z funkcją soli pozwoli zabezpieczyć szklanki przed osadem z kamienia. Wypróbuj np. kapsułki Somat Excellence lub tabletki Somat Gold, Somat All in 1 Extra, Somat All in 1.
 • Używaj właściwego programu zmywania: ciekawostką jest, że szkła nie lubią zbyt długich programów zmywania oraz wysokich temperatur. Pamiętaj o tym następnym razem, gdy umieścisz w zmywarce kieliszki lub szklanki.
 • Nie umieszczaj kryształów w zmywarce: jeżeli chcesz umyć kryształowe kieliszki lub szklanki, zalecamy zrobienie tego ręcznie! Kryształ nie lubi bowiem ciepłej wody i zbyt silnego jej strumienia. Prowadzi to do matowienia oraz uszkodzeń mechanicznych. Podczas ręcznego mycia kryształów używaj zimnej wody i płynu do naczyń Pur!

Więcej z tej kategorii

 • Wskazówki dotyczące twardej wody w zmywarce
 • Jak działa zmywarka i co dzieje się w jej wnętrzu? Kamery pozwalają nam zajrzeć do środka!
 • Kosz, czy szuflada na sztućce w zmywarce?

  Zastanawiasz się co lepsze – koszyk, czy szuflada na sztućce? Sprawdź nasz artykuł i poznaj wady i zalety każdego rozwiązania!

 • Tryb eco w zmywarce

  Szukasz sposobu na zaoszczędzenie wody i energii elektrycznej? Dowiedz się, ile trwa tryb eco w zmywarce oraz jakie są jego zalety!

 • Jak ładować zmywarkę, aby uzyskać najlepsze rezultaty
 • Zmywarka nie grzeje wody

  Twoja zmywarka nie podgrzewa wody? Istnieją proste sposoby, aby zaradzić temu problemowi! Sprawdź nasz artykuł!

 • Czyszczenie zmywarki

  Każda zmywarka wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać czyszczenie zmywarki!

 • Jak pozbyć się brzydkich zapachów ze zmywarki

  Twoja zmywarka śmierdzi? Sprawdź nasze porady i dowiedz się co zrobić, aby z urządzenia nie wydobywał się nieprzyjemny zapach!

 • Tabletki, proszek lub żel – najlepszy detergent dla Twojej zmywarki i sposób jego stosowania
 • Dlaczego detergent do zmywarki niezawierający fosforanu jest lepszy dla środowiska?
 • Jaka temperatura zmywarki charakteryzuje się najwyższym zużyciem?
 • Czy zmywarka to najlepszy sposób na zmywanie naczyń?

#ENJOYTOGETHER

 • Znajdź idealny przepis i spraw przyjemność najbliższym przy kolejnym wspólnym spotkaniu.

 • Wiele z najpiękniejszych momentów w naszym życiu doświadczamy przygotowując lub dzieląc się posiłkiem. Takie chwile łączą. Sprawdź nasze pomysły jak można spędzać wspólnie czas w naszych artykułach.

 • Kto powiedział, że zmywanie musi być nudne? Z naszymi wskazówkami i grami zabawa gwarantowana! A dzięki naszym skutecznym produktom zmywanie to bułka z masłem!