Skip to Content

Brzydki zapach ze zmywarki: jak się go pozbyć?

Twoje naczynia lśnią czystością, ale zmywarka śmierdzi? A może z urządzenia wydobywa się nieprzyjemny zapach nawet przed zmywaniem? Od środków do czyszczenia zmywarek po profesjonalne zapachy – wyjaśniamy co możesz zrobić, jeśli Twoja zmywarka wymaga interwencji.

Jak czyścić zmywarkę przy pomocy środka do czyszczenia Somat?

Jeśli Twoja zmywarka śmierdzi, to najwyższy czas na jej gruntowne czyszczenie. Jest to na szczęście bardzo łatwe do wykonania i najlepiej robić to regularnie, aby zapobiec nieprzyjemnym zapachom i kosztownym naprawom. Wystarczy postępować zgodnie z naszą instrukcją krok po kroku.

Najprawdopodobniej za nieprzyjemny zapach w Twojej zmywarce odpowiadają resztki organiczne, które gromadzą się na dnie urządzenia. Regularne czyszczenie filtra zapobiega zapychaniu się zmywarki resztkami jedzenia, tłuszczem i innymi pozostałościami z mytych naczyń i należy wykonać je natychmiast po zakończeniu pracy zmywarki. Chociaż większość urządzeń ma podobną konstrukcję, najlepiej zapoznać się z instrukcją obsługi Twojej zmywarki w celu uzyskania szczegółowych informacji.

 1. Wyciągnij dolną szufladę na naczynia, aby dostać się do filtra. W zależności od modelu może być konieczne zdjęcie dużej metalowej pokrywy, do której mogą przylegać zanieczyszczenia i resztki jedzenia (w takim przypadku ją również należy dokładnie wyczyścić). W środku metalowej podstawy znajduje się plastikowy filtr, które powinno być łatwe do odkręcenia. Warto założyć rękawiczki, ponieważ w zmywarce możne znajdować się trochę brudu.
 2. Przepłucz filtr pod bieżącą ciepłą wodą, a następnie dokładnie wyczyść je ciepłą wodą z mydłem. Jeśli to możliwe, użyj starej szczotki do zębów, która umożliwi Ci dotarcie do nawet najmniejszych zakamarków. Jeśli nie uda się całkowicie usunąć zabrudzeń, namocz filtr w ciepłej wodzie, a następnie przetrzyj je profesjonalnym środkiem do czyszczenia zmywarek.
 3. Z powrotem zainstaluj czysty filtr i przetrzyj wnętrze zmywarki środkiem do czyszczenia, zwłaszcza wokół drzwi. W razie potrzeby użyj także środka do usuwania kamienia. Jeżeli zauważysz, że regularnie tworzy się dużo osadów wapiennych, pamiętaj, aby zawsze używać specjalnej soli do zmywarek, aby zrekompensować wysoką twardość wody.
 4. Użyj intensywnego środka do czyszczenia zmywarki Somat Intensive Machine Cleaner, aby usunąć pozostały tłuszcz i osady wapienne z rur i węży, których nie da się wyczyścić ręcznie a przyczyniają się one do brzydkiego zapachu wydobywającego się z Twojej zmywarki. Umieść środek w pustej zmywarce, a następnie rozpocznij program mycia o wysokiej temperaturze. Alternatywnie możesz także użyć tabletek do czyszczenia zmywarek Somat Duo Machine Cleaner. Są one łagodniejsze i dlatego mogą być stosowane również podczas pełnego cyklu zmywania. Ich regularne stosowanie zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnego zapachu w Twojej zmywarce.

Nieprzyjemny zapach ze zmywarki: domowe sposoby

Jeśli wykonasz powyższe kroki czyszczenia mechanicznego i chemicznego mniej więcej raz w miesiącu, zapobiegniesz nieprzyjemnemu zapachowi ze zmywarki. Dodatkowo możesz także ograniczyć gromadzenie się resztek jedzenia na sicie poprzez konsekwentne spłukiwanie naczyń przed napełnieniem zmywarki.

Brzydki zapach ze zmywarki już nigdy nie będzie problemem, nawet jeśli zbierze się w niej nieświeża woda. Po zakończeniu cyklu zmywania pamiętaj o tym, aby pozostawić otwarte drzwiczki urządzenia. Dzięki temu zmywarka będzie się mogła przewietrzyć. Warto również zastosować Somat Deo Duo-Pearls z zapachem.

Więcej z tej kategorii

 • Wskazówki dotyczące twardej wody w zmywarce
 • Jak działa zmywarka i co dzieje się w jej wnętrzu? Kamery pozwalają nam zajrzeć do środka!
 • Dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe?

  Zastanawiasz się dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak rozwiązać problem i zapobiec mu w przyszłości!

 • Kosz, czy szuflada na sztućce w zmywarce?

  Zastanawiasz się co lepsze – koszyk, czy szuflada na sztućce? Sprawdź nasz artykuł i poznaj wady i zalety każdego rozwiązania!

 • Tryb eco w zmywarce

  Szukasz sposobu na zaoszczędzenie wody i energii elektrycznej? Dowiedz się, ile trwa tryb eco w zmywarce oraz jakie są jego zalety!

 • Jak ładować zmywarkę, aby uzyskać najlepsze rezultaty
 • Zmywarka nie grzeje wody

  Twoja zmywarka nie podgrzewa wody? Istnieją proste sposoby, aby zaradzić temu problemowi! Sprawdź nasz artykuł!

 • Czyszczenie zmywarki

  Każda zmywarka wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać czyszczenie zmywarki!

 • Tabletki, proszek lub żel – najlepszy detergent dla Twojej zmywarki i sposób jego stosowania
 • Dlaczego detergent do zmywarki niezawierający fosforanu jest lepszy dla środowiska?
 • Jaka temperatura zmywarki charakteryzuje się najwyższym zużyciem?
 • Czy zmywarka to najlepszy sposób na zmywanie naczyń?

#ENJOYTOGETHER

 • Znajdź idealny przepis i spraw przyjemność najbliższym przy kolejnym wspólnym spotkaniu.

 • Wiele z najpiękniejszych momentów w naszym życiu doświadczamy przygotowując lub dzieląc się posiłkiem. Takie chwile łączą. Sprawdź nasze pomysły jak można spędzać wspólnie czas w naszych artykułach.

 • Kto powiedział, że zmywanie musi być nudne? Z naszymi wskazówkami i grami zabawa gwarantowana! A dzięki naszym skutecznym produktom zmywanie to bułka z masłem!