Skip to Content

Zmywarka nie suszy – co robić?

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach posiadanie zmywarki jest bardzo ważne. Pozwala ona bowiem nie tylko na szybkie mycie naczyń, ale także ich suszenie, dzięki czemu po zakończeniu cyklu możemy je od razu schować lub wykorzystać. Niekiedy jednak zmywarka nie suszy naczyń, co może być wynikiem usterki lub awarii. Jak radzić sobie w takiej sytuacji?

Zmywarka nie suszy – przyczyny

Zmywarka jest sprzętem AGD, który stosunkowo często ulega awariom. Zazwyczaj jest to jednak spowodowane czynnikami, z którymi można dość łatwo sobie poradzić. Jeśli zmywarka nie suszy do końca, to być może stosujesz niewłaściwe detergenty. Dlatego też warto skorzystać ze sprawdzonych środków, takich jak tabletki Somat Gold, żele Somat Exellence Duo lub kapsułki Somat Excellence 4w1. Powinny one znacząco poprawić jakość suszenia, a także czyszczenia zabrudzeń. Jeśli to nie pomoże, zalecamy podjęcie następujących kroków:

Krok 1: czasami zmywarka nie suszy, ponieważ nie była ona czyszczona od dłuższego czasu. W efekcie może powstawać także nieprzyjemny zapach, którego trudno się pozbyć. Najczęściej problemem są resztki jedzenia znajdujące się na dnie zmywarki, które skutecznie zatykają poszczególne mechanizmy i uniemożliwiają sprawną pracę urządzenia. Regularne czyszczenie zmywarki (według instrukcji producenta) to klucz do jej prawidłowego działania.

Krok 2: niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zmywarka może nie suszyć naczyń także z powodu przeładowania. Wiedza o tym, jak załadować zmywarkę, by uzyskać najlepsze rezultaty, może pomóc zarówno w myciu naczyń, jak i ich suszeniu. Nigdy nie należy zapełniać urządzenia w 100% - zbyt ciasne ułożenie talerzy może doprowadzić do zatkania odpływu i braku możliwości odprowadzenia wody.

Krok 3: zmywarka może nie suszyć przez problemy z twardą wodą. Właśnie dlatego zaleca się stosowanie soli do zmywarek oraz tzw. środków nabłyszczających. Sól zmiękcza wodę, a środki nabłyszczające przyspieszają proces suszenia naczyń. Niestety, twarda woda może doprowadzać do powstawania kamienia, a ten z kolei do zatkania odpływu wody lub jego ograniczenia. W rezultacie, zmywarka może działać nieprawidłowo. 

Krok 4: proces suszenia naczyń w zmywarce polega na rozprowadzeniu ciepłego powietrza przez wentylator. W przypadku, w którym jest on uszkodzony lub zablokowany – suszenie staje się niemożliwe. W takiej sytuacji zaleca się demontaż wentylatora i jego wyczyszczenie lub wymianę na nowy model. Niekiedy nieprawidłowe suszenie w zmywarce jest też spowodowane spaloną grzałką – awaria systemu grzewczego to dość często spotykany problem. Można mu łatwo zaradzić wymieniając grzałkę.

Krok 5: jeśli zmywarka nie suszy, możemy też sprawdzić elektrozawór. Problemy z suszeniem często wynikają z faktu, że zmywarka nie odprowadza prawidłowo wody. Odpływ należy wyczyścić i usunąć z niego wszelkie zanieczyszczenia. To samo tyczy się tzw. elektrozaworu, który odpowiada za pobieranie wody. W razie problemów z samodzielnym wyczyszczeniem wskazanych elementów, należy zgłosić się do serwisu, który nie tylko wykona kompleksową diagnostykę, ale także wymieni zepsute części.

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego zmywarka nie suszy, to postaraj się wykonać powyższe kroki. Problemem najczęściej jest nieprawidłowe użytkowanie urządzenia, więc upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami dołączonymi przez producenta zmywarki. Pamiętaj także o zastosowaniu wysokojakościowych detergentów i środków zmiękczających wodę.

Więcej z tej kategorii

 • Wskazówki dotyczące twardej wody w zmywarce
 • Jak działa zmywarka i co dzieje się w jej wnętrzu? Kamery pozwalają nam zajrzeć do środka!
 • Dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe?

  Zastanawiasz się dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak rozwiązać problem i zapobiec mu w przyszłości!

 • Kosz, czy szuflada na sztućce w zmywarce?

  Zastanawiasz się co lepsze – koszyk, czy szuflada na sztućce? Sprawdź nasz artykuł i poznaj wady i zalety każdego rozwiązania!

 • Tryb eco w zmywarce

  Szukasz sposobu na zaoszczędzenie wody i energii elektrycznej? Dowiedz się, ile trwa tryb eco w zmywarce oraz jakie są jego zalety!

 • Jak ładować zmywarkę, aby uzyskać najlepsze rezultaty
 • Zmywarka nie grzeje wody

  Twoja zmywarka nie podgrzewa wody? Istnieją proste sposoby, aby zaradzić temu problemowi! Sprawdź nasz artykuł!

 • Czyszczenie zmywarki

  Każda zmywarka wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać czyszczenie zmywarki!

 • Jak pozbyć się brzydkich zapachów ze zmywarki

  Twoja zmywarka śmierdzi? Sprawdź nasze porady i dowiedz się co zrobić, aby z urządzenia nie wydobywał się nieprzyjemny zapach!

 • Tabletki, proszek lub żel – najlepszy detergent dla Twojej zmywarki i sposób jego stosowania
 • Dlaczego detergent do zmywarki niezawierający fosforanu jest lepszy dla środowiska?
 • Jaka temperatura zmywarki charakteryzuje się najwyższym zużyciem?

#ENJOYTOGETHER

 • Znajdź idealny przepis i spraw przyjemność najbliższym przy kolejnym wspólnym spotkaniu.

 • Wiele z najpiękniejszych momentów w naszym życiu doświadczamy przygotowując lub dzieląc się posiłkiem. Takie chwile łączą. Sprawdź nasze pomysły jak można spędzać wspólnie czas w naszych artykułach.

 • Kto powiedział, że zmywanie musi być nudne? Z naszymi wskazówkami i grami zabawa gwarantowana! A dzięki naszym skutecznym produktom zmywanie to bułka z masłem!