Skip to Content

Jak uzupełnić sól w zmywarce?

Nawet najlepsza zmywarka na świecie nie będzie długo służyć, jeśli nie będziesz o nią odpowiednio dbać. Urządzenie to wymaga systematycznych zabiegów i profesjonalnych środków pielęgnacyjnych, które sprawią, że zmywarka będzie pracować sprawnie każdego dnia. Dlatego też warto pamiętać o tym, jak ważne jest uzupełnianie soli w zmywarce.

Uzupełnienie soli w zmywarce krok po kroku

Systematyczne czyszczenie zmywarki jest kluczowe, aby była ona w stanie prawidłowo myć i suszyć naczynia. Większość tego typu zabiegów pielęgnacyjnych jest naprawdę prosta, choć należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jedną z najważniejszych rzeczy jest sól do zmywarki, która zmiękcza wodę i przyczynia się do lepszej jakości zmywania.

Na uzupełnienie soli w zmywarce przychodzi pora już, gdy podłączysz sprzęt. Warto wiedzieć, że każda komora w zmywarce ma swoje określone przeznaczenie. Zbiornik na sól zlokalizowany jest w pobliżu odpływu – na dnie komory. Trudno go przeoczyć, bo najczęściej charakteryzuje się sporej wielkości, okrągłym wieczkiem. To tam wsypujemy sól po uprzednim odkręceniu zakrętki.

Nie przestrasz się, jeśli po pierwszym zmywaniu we wnętrzu zbiornika znajdzie się woda. To zupełnie naturalny proces – z rozpuszczonej soli powstaje solanka. Kluczowe jest jednak, aby wsypać optymalną ilość soli, gwarantującą ochronę urządzenia oraz wkładanych do niego naczyń. Przyjmuje się, że sól należy dosypywać do momentu, w którym ze zbiornika zacznie wypływać woda. Wolna przestrzeń powinna wynosić około 1 cm poniżej linii otworu. Zadanie to można sobie ułatwić, wykorzystując specjalny lejek.

Podczas pierwszego wsypywania soli do zbiornika pamiętaj, aby najpierw wlać wodę. Jeśli wsypiesz zbyt dużo soli, to konieczne stanie się płukanie, które pozwoli pozbyć się zbędnych granulek. Sól w zmywarce wystarcza zazwyczaj na około 4 tygodnie, choć sporo zależy tutaj od twardości wody. Jeśli jednak zaczyna brakować soli, to na panelu zmywarki powinien wyświetlić się stosowny komunikat.

Pamiętaj także, że jakość zmywania naczyń zależy od detergentów i soli, którą wybierzesz. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z tabletek, żeli, kapsułek oraz soli marki Somat. To polecane produkty, które zagwarantują satysfakcjonujące efekty.

Podsumowanie

Sól w zmywarce pozwala zmiękczyć wodę i tym samym zapobiec powstawaniu kamienia. Preparat oczyszcza też filtry, które pełnią kluczową funkcję w działaniu zmywarki. Jeśli byłyby one zabrudzone przez dłuższy czas, to wpłynęłoby to na czystość naczyń oraz na ryzyko wystąpienia nieodwracalnych uszkodzeń mechanicznych.

Nawet najnowocześniejsze zmywarki na rynku wymagają zabiegów pielęgnacyjnych w postaci m.in. uzupełniania soli zmiękczających. Oto kilka przydatnych wskazówek w skrócie:

 1. Uzupełnij poziom soli do momentu, gdy kontrolka poziomu soli zacznie się świecić. Zbiornik znajdziesz zazwyczaj wewnątrz urządzenia, po lewej stronie dolnego kosza na naczynia.
 2. Wyciągnij dolny kosz, zdejmij nasadkę ochronną ze zbiornika i dopiero wtedy zacznij wsypywać sól. Rób to do momentu, gdy sól sięgnie górnej części zbiornika.
 3. Staraj się nie wysypywać soli wewnątrz zmywarki – może ona bowiem porysować szkło.
 4. Stosuj lejek, który ułatwia wsypywanie soli do zbiornika.
 5. Wybierz program zmywania wstępnego lub inny najkrótszy program, pozwalający zmyć sól (jeśli rozsypała się wewnątrz zmywarki).
 6. Po wszystkim sprawdź pokrywkę i dokładnie ją zamknij. Gotowe!

Więcej z tej kategorii

 • Wskazówki dotyczące twardej wody w zmywarce
 • Jak działa zmywarka i co dzieje się w jej wnętrzu? Kamery pozwalają nam zajrzeć do środka!
 • Dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe?

  Zastanawiasz się dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak rozwiązać problem i zapobiec mu w przyszłości!

 • Kosz, czy szuflada na sztućce w zmywarce?

  Zastanawiasz się co lepsze – koszyk, czy szuflada na sztućce? Sprawdź nasz artykuł i poznaj wady i zalety każdego rozwiązania!

 • Tryb eco w zmywarce

  Szukasz sposobu na zaoszczędzenie wody i energii elektrycznej? Dowiedz się, ile trwa tryb eco w zmywarce oraz jakie są jego zalety!

 • Jak ładować zmywarkę, aby uzyskać najlepsze rezultaty
 • Zmywarka nie grzeje wody

  Twoja zmywarka nie podgrzewa wody? Istnieją proste sposoby, aby zaradzić temu problemowi! Sprawdź nasz artykuł!

 • Czyszczenie zmywarki

  Każda zmywarka wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać czyszczenie zmywarki!

 • Jak pozbyć się brzydkich zapachów ze zmywarki

  Twoja zmywarka śmierdzi? Sprawdź nasze porady i dowiedz się co zrobić, aby z urządzenia nie wydobywał się nieprzyjemny zapach!

 • Tabletki, proszek lub żel – najlepszy detergent dla Twojej zmywarki i sposób jego stosowania
 • Dlaczego detergent do zmywarki niezawierający fosforanu jest lepszy dla środowiska?
 • Jaka temperatura zmywarki charakteryzuje się najwyższym zużyciem?

#ENJOYTOGETHER

 • Znajdź idealny przepis i spraw przyjemność najbliższym przy kolejnym wspólnym spotkaniu.

 • Wiele z najpiękniejszych momentów w naszym życiu doświadczamy przygotowując lub dzieląc się posiłkiem. Takie chwile łączą. Sprawdź nasze pomysły jak można spędzać wspólnie czas w naszych artykułach.

 • Kto powiedział, że zmywanie musi być nudne? Z naszymi wskazówkami i grami zabawa gwarantowana! A dzięki naszym skutecznym produktom zmywanie to bułka z masłem!