Skip to Content

Higiena czy ekologia - temperatura wody w zmywarce

Jeśli Twoja zmywarka nie oferuje ustawień automatycznych – lub jeśli program automatyczny nie daje żądanych efektów – musisz wiedzieć, jak ręcznie ustawić odpowiedni program. Dowiedz się, jaka jest najlepsza temperatura zmywarki i odpowiedni detergent Somat dla danych naczyń, od lekko zabrudzonych talerzy i delikatnych szklanek, po przypalone garnki i wyjątkowo zabrudzone naczynia.

Jak program automatyczny wybiera odpowiednią temperaturę zmywarki?

Wiele nowszych zmywarek oferuje program automatyczny, który wybiera najlepszą temperaturę zmywarki dla rodzaju naczyń i stopnia ich zabrudzenia. Czujniki wykrywają ilość brudu w odprowadzanej wodzie i wysyłają sygnał zwiększenia temperatury lub ilości wody przed zakończeniem płukania.

Jaka temperatura zmywarki charakteryzuje się najniższym zużyciem?

Zapoznaj się z instrukcją obsługi zmywarki, aby poznać zużycie energii i wody dla poszczególnych cykli mycia. Ogólnie rzecz ujmując, program eco powinien oferować najniższe zużycie wody i energii. Jest jednak możliwe, że krótszy program z niską temperaturą wody zużywa mniej energii, lub że dłuższy program potrzebuje mniej wody. Większość zmywarek oferuje tryb eco. Zobacz poniższy odcinek Dishwasher Diaries, aby dowiedzieć się dlaczego zmywanie w temperaturze 40° jest wystarczające w przypadku stosowania silnego detergentu jak np. Somat.

Odpowiednia temperatura zmywarki dla brudnych naczyń

Jeśli program eco nie jest wystarczająco wydajny, aby całkowicie umyć najbardziej zabrudzone talerze, przypalone garnki i tłuste naczynia, lepiej wybrać wyższą temperaturę zmywarki i uzyskać zadowalający rezultat po jednym myciu, niż wykonywać dodatkowe cykle, gdy efekty programu eco nie są zadowalające. Inne przypadki, gdy wyższe temperatury mogą być konieczne, obejmują naczynia, które należy zdezynfekować, oraz gdy czyścisz zmywarkę przy użyciu intensywnego środka do czyszczenia zmywarki Somat (zalecane raz w miesiącu). Jeśli Twoja zmywarka posiada program „trudne zabrudzenia”, „intensywny” lub „garnki i patelnie”, wybierz go, aby uzyskać najwyższą temperaturę.

Odpowiednia temperatura zmywarki dla delikatnych naczyń

Na drugim końcu skali znajdują się delikatne naczynia, kieliszki do wina i inne delikatne szkło, które najlepiej zmywać w niskich temperaturach. Po pierwsze, wszystkie te naczynia rzadziej są poważnie zabrudzone, dlatego nie trzeba myć ich w wysokiej temperaturze. Po drugie, ciepło – lub raczej nagła zmiana temperatury zmywarki – może uszkodzić szkło i delikatne naczynia. Delikatne programy myją naczynia w niskich temperaturach (niższych nawet niż w przypadku programu eco) po czym następuje płukanie w wyższej temperaturze.

Odpowiedni detergent do zmywarki dla każdej temperatury

Ogólnie przyjmuje się, że im silniejszy detergent do zmywarki, tym lepiej sprawdzi się w niższej temperaturze. Delikatniejsze detergenty wymagają wyższej temperatury. Najsilniejsze środki, jak Somat Gold, zapewniają doskonałe rezultaty, nawet jeśli wybierzesz niską temperaturę lub ustawienie eco. Somat Classic sprawdza się najlepiej przy zwykłych naczyniach i może wymagać wyższej temperatury, aby umyć bardziej zabrudzone naczynia. W większości gospodarstw warto posiadać dwa rodzaje detergentów, aby móc dopasować je do stopnia zabrudzenia naczyń i stosowanej temperatury.

Więcej z tej kategorii

 • Wskazówki dotyczące twardej wody w zmywarce
 • Jak działa zmywarka i co dzieje się w jej wnętrzu? Kamery pozwalają nam zajrzeć do środka!
 • Dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe?

  Zastanawiasz się dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak rozwiązać problem i zapobiec mu w przyszłości!

 • Kosz, czy szuflada na sztućce w zmywarce?

  Zastanawiasz się co lepsze – koszyk, czy szuflada na sztućce? Sprawdź nasz artykuł i poznaj wady i zalety każdego rozwiązania!

 • Tryb eco w zmywarce

  Szukasz sposobu na zaoszczędzenie wody i energii elektrycznej? Dowiedz się, ile trwa tryb eco w zmywarce oraz jakie są jego zalety!

 • Jak ładować zmywarkę, aby uzyskać najlepsze rezultaty
 • Zmywarka nie grzeje wody

  Twoja zmywarka nie podgrzewa wody? Istnieją proste sposoby, aby zaradzić temu problemowi! Sprawdź nasz artykuł!

 • Czyszczenie zmywarki

  Każda zmywarka wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać czyszczenie zmywarki!

 • Jak pozbyć się brzydkich zapachów ze zmywarki

  Twoja zmywarka śmierdzi? Sprawdź nasze porady i dowiedz się co zrobić, aby z urządzenia nie wydobywał się nieprzyjemny zapach!

 • Tabletki, proszek lub żel – najlepszy detergent dla Twojej zmywarki i sposób jego stosowania
 • Dlaczego detergent do zmywarki niezawierający fosforanu jest lepszy dla środowiska?
 • Czy zmywarka to najlepszy sposób na zmywanie naczyń?

#ENJOYTOGETHER

 • Znajdź idealny przepis i spraw przyjemność najbliższym przy kolejnym wspólnym spotkaniu.

 • Wiele z najpiękniejszych momentów w naszym życiu doświadczamy przygotowując lub dzieląc się posiłkiem. Takie chwile łączą. Sprawdź nasze pomysły jak można spędzać wspólnie czas w naszych artykułach.

 • Kto powiedział, że zmywanie musi być nudne? Z naszymi wskazówkami i grami zabawa gwarantowana! A dzięki naszym skutecznym produktom zmywanie to bułka z masłem!