Skip to Content

Zmywarka - zrównoważony sposób na zmywanie naczyń

Dlaczego zmywarka jest lepsza dla środowiska niż zmywanie ręczne? Policzmy... Podsumowaliśmy korzyści dla środowiska wynikające ze zmywania w zmywarce w porównaniu ze zmywaniem ręcznym i wyjaśniamy, jak różne programy oferowane przez zmywarkę pozwalają na oszczędzanie wody, energii lub jednego i drugiego.

Czy zmywarka jest lepsza dla środowiska niż zmywanie ręczne?

Wszyscy znamy oczywiste korzyści płynące z korzystania ze zmywarki. Zabiera mniej czasu, jest bardziej higieniczne i wydajne niż zmywanie ręczne oraz ułatwia utrzymanie czystości w kuchni. Jaki jest jednak wpływ zmywarki na środowisko?

Wyniki niezależnych badań są jednoznaczne: zmywarka to najbardziej ekonomiczny sposób na zmywanie naczyń. Ogólnie zmywarka zużywa mniej wody i energii, nawet jeśli wliczy się energię potrzebną do wytworzenia zmywarki.

Nowsze urządzenia są bardziej energooszczędne niż starsze modele, pełnowymiarowe zmywarki są ogólnie bardziej ekonomiczne, ale bardziej kompaktowe wersje są lepsze dla mniejszych gospodarstw, gdzie często zmywarka nie jest wypełniona do końca.

To podstawowe informacje, teraz przejdźmy do tego, jak obniżyć zużycie oraz oszczędzać wodę i energię, korzystając z odpowiednich programów.

Który program zmywarki charakteryzuje się najniższym zużyciem?

Oczywistą odpowiedzią byłby program eco. Jeśli jednak mieszkasz w okolicy, w której występują przerwy w dostawie wody, bardziej istotna jest oszczędność wody. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym problemem są przerwy w dostawie prądu, możesz zwrócić większą uwagę na oszczędność energii. Większość producentów programuje tryb eco tak, aby pracował przy najniższej temperaturze i pobierał jak najmniej wody, ale warto sprawdzić instrukcję zmywarki, aby poznać potencjalne oszczędności w innych trybach, jak np. krótkie zmywanie lub niskie zużycie wody.

Jak oszczędzać energię, korzystając ze zmywarki

Przed włączeniem zmywarki upewnij się, że jest maksymalnie wypełniona. Przeczytaj nasz poradnik ładowania zmywarki, aby dowiedzieć się, jak umyć jak największą liczbę naczyń bez utraty wydajności. Zawsze uruchamiaj zmywanie z najniższą możliwą temperaturą. Musisz oczywiście zwiększyć temperaturę w przypadku wyjątkowo zabrudzonych naczyń, warto także od czasu do czasu uruchomić program z wysoką temperaturą, aby wyczyścić zmywarkę i zabić bakterie, ale na co dzień, w przypadku talerzy, szklanek i kubków, najlepiej stosować niższe temperatury. Możesz dodatkowo oszczędzić energię, wybierając suszenie w temperaturze pokojowej (jeśli możliwe) lub kończąc program przed fazą suszenia, aby wysuszyć naczynia naturalnie.

Jak w przypadku każdego urządzenia elektrycznego, wyłącz tryb gotowości, jeśli nie używasz zmywarki. Możesz zmniejszyć obciążenie sieci, uruchamiając zmywarkę poza godzinami szczytu (np. późno w nocy), gdy energia często jest tańsza i pochodzi z lokalnych elektrowni.

Jak oszczędzać wodę, korzystając ze zmywarki

Nie płucz naczyń ani pod kranem, ani w zmywarce. Przed załadowaniem naczyń zrzuć z nich resztki jedzenia, ale nie marnuj wody na czynność, która zostanie wykonana w zmywarce. Poniższy film, Dishwasher Diaries, wyjaśnia dlaczego płukanie nie jest konieczne.

You need to accept cookies to play this video

Więcej z tej kategorii

 • Wskazówki dotyczące twardej wody w zmywarce
 • Jak działa zmywarka i co dzieje się w jej wnętrzu? Kamery pozwalają nam zajrzeć do środka!
 • Dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe?

  Zastanawiasz się dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak rozwiązać problem i zapobiec mu w przyszłości!

 • Kosz, czy szuflada na sztućce w zmywarce?

  Zastanawiasz się co lepsze – koszyk, czy szuflada na sztućce? Sprawdź nasz artykuł i poznaj wady i zalety każdego rozwiązania!

 • Tryb eco w zmywarce

  Szukasz sposobu na zaoszczędzenie wody i energii elektrycznej? Dowiedz się, ile trwa tryb eco w zmywarce oraz jakie są jego zalety!

 • Jak ładować zmywarkę, aby uzyskać najlepsze rezultaty
 • Zmywarka nie grzeje wody

  Twoja zmywarka nie podgrzewa wody? Istnieją proste sposoby, aby zaradzić temu problemowi! Sprawdź nasz artykuł!

 • Czyszczenie zmywarki

  Każda zmywarka wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać czyszczenie zmywarki!

 • Jak pozbyć się brzydkich zapachów ze zmywarki

  Twoja zmywarka śmierdzi? Sprawdź nasze porady i dowiedz się co zrobić, aby z urządzenia nie wydobywał się nieprzyjemny zapach!

 • Tabletki, proszek lub żel – najlepszy detergent dla Twojej zmywarki i sposób jego stosowania
 • Dlaczego detergent do zmywarki niezawierający fosforanu jest lepszy dla środowiska?
 • Jaka temperatura zmywarki charakteryzuje się najwyższym zużyciem?

#ENJOYTOGETHER

 • Znajdź idealny przepis i spraw przyjemność najbliższym przy kolejnym wspólnym spotkaniu.

 • Wiele z najpiękniejszych momentów w naszym życiu doświadczamy przygotowując lub dzieląc się posiłkiem. Takie chwile łączą. Sprawdź nasze pomysły jak można spędzać wspólnie czas w naszych artykułach.

 • Kto powiedział, że zmywanie musi być nudne? Z naszymi wskazówkami i grami zabawa gwarantowana! A dzięki naszym skutecznym produktom zmywanie to bułka z masłem!