Skip to Content
Młoda kobieta czyści zmywarkę w rękawicach

Prawidłowe czyszczenie zmywarki

Szklanki są matowe, a resztki jedzenia wciąż pozostają na talerzach? Jeśli zmywarka nie zmywa prawidłowo, czas na dokładne wyczyszczenie urządzenia. Oczywiście lepiej będzie jednak jeśli nie dopuścisz do tego, by zaszła taka potrzeba. Jeśli będziesz regularnie dbać o swoje urządzenie, te problemy się nie pojawią! Dowiedz się, jak powinno wyglądać czyszczenie zmywarki!

Dlaczego należy myć zmywarkę?

Zmywarka radzi sobie z usuwaniem zabrudzeń z mocno oblepionych naczyń, ale nie potrafi sama się umyć? To brzmi jak sprzeczność, chociaż nią nie jest. We wnętrzu zmywarki znajduje się wiele zakamarków, do których nie dociera woda podczas każdego cyklu mycia. Czasami program zmywania i temperatura również odgrywają znaczącą rolę, gdy w urządzeniu gromadzą się resztki jedzenia, a zwłaszcza tłuszcz. Mają one tendencję do zbierania się na filtrze i dyszach.

Szczególnie w przypadku twardej wody, na elementach urządzenia osadza się kamień, podobny jak na dnie czajnika. Osady z kamienia nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą również zmniejszyć skuteczność mycia naczyń w zmywarce.

Czyszczenie zmywarki: jak często?

Częstotliwość czyszczenia zmywarki zależy przede wszystkim od tego, jak intensywnie jej używasz, a także od twardości wody w instalacji wodociągowej. W przypadku zbyt twardej wody zalecamy stosowanie soli Somat. Zmywarkę należy dokładnie czyścić produktem Somat Intensive Machine Cleaner mniej więcej co trzy miesiące. Istnieją jednak pewne znaki ostrzegawcze, że Twoje urządzenie wymaga natychmiastowego czyszczenia:

 • cykl zmywania trwa dłużej niż zwykle,
 • naczynia nie są odpowiednio czyste,
 • wnętrze urządzenia nieprzyjemnie pachnie.

Zmywarka: czyszczenie urządzenia

Zanim zaczniesz czyścić zmywarkę, dokładnie zapoznaj się z instrukcją jej obsługi. Znajdziesz tam ważne informacje dotyczące użytkowania urządzenia. Najpierw wyczyść części, które możesz łatwo wyjąć z urządzenia. Dotyczy to przede wszystkim szuflad i filta. Często wystarczy opłukać poszczególne części pod bieżącą wodą lub przetrzeć je do czysta odrobiną detergentu i gąbką, lub ścierką do naczyń. W przypadku uporczywych zabrudzeń dobrze sprawdza się szczotka do mycia naczyń lub stara szczoteczka do zębów. Po wyjęciu filtra można sprawdzić, czy odpływ jest drożny i w razie potrzeby wyczyścić go. Dysze zmywarki można odkręcić lub zdjąć. Czasami małe otwory, z których wypływa woda, zapychają się. Możesz z łatwością poluzować zatory za pomocą wykałaczki.

W Internecie znaleźć można wiele sposobów na czyszczenie zmywarki domowym sposobem. Zanim jednak postawisz na czyszczenie zmywarki octem, zastanów się dwa razy! Zalecamy, aby zawsze stosować jedynie profesjonalne produkty, które zostały zaprojektowane z myślą o zmywarce. Są one nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne dla urządzenia i wszystkich jego elementów. Postaw na Somat Intensive Machine Cleaner - środek do czyszczenia zmywarki (stosuj go jedynie w pustym urządzeniu, bez naczyń). Somat oferuje również wygodne kapsułki Duo Machine Cleaner, które czyszczą urządzenie podczas cyklu mycia naczyń. Oznacza to, że można je stosować w urządzeniu pełnym naczyń (zaoszczędzisz dzięki temu czas, wodę i energię elektryczną).

Zalecamy aby jeszcze przed cyklem mycia zmywarki przetrzeć wszystkie uszczelki, gdyż często gromadzą się za nich różne osady. Użyj szmatki lub gąbki wraz z produktem Somat Intensive Machine Cleaner.

Zapobieganie zabrudzeniom zmywarki

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby Twoje ulubione kuchenne urządzenie nie brudziło się tak szybko. Usuń resztki jedzenia z naczyń przed włożeniem ich do zmywarki, a mocno zabrudzone talerze, kubki i garnki namocz. Regularnie sprawdzaj, czy w zmywarce jest wystarczająca ilość nabłyszczacza oraz soli. Jeśli nie, koniecznie uzupełnij braki! Sól jest szczególnie ważna, ponieważ zmiękcza wodę i tym samym zapobiega osadzaniu się kamienia.

Raz na miesiąc zalecamy stosowanie środka Somat Duo Machine Cleaner (możesz go używać w pełnym urządzeniu), który zadba o usuwanie nieprzyjemnych zapachów, tłuszczu oraz zapobiega tworzeniu się kamienia w Twojej zmywarce. Aby zadbać o trudno dostępne elementy urządzenia, raz na trzy miesiące użyj intensywnego środka do czyszczenia zmywarki Somat Intensive Machine Cleaner.

Więcej z tej kategorii

 • Wskazówki dotyczące twardej wody w zmywarce
 • Jak działa zmywarka i co dzieje się w jej wnętrzu? Kamery pozwalają nam zajrzeć do środka!
 • Dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe?

  Zastanawiasz się dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak rozwiązać problem i zapobiec mu w przyszłości!

 • Kosz, czy szuflada na sztućce w zmywarce?

  Zastanawiasz się co lepsze – koszyk, czy szuflada na sztućce? Sprawdź nasz artykuł i poznaj wady i zalety każdego rozwiązania!

 • Tryb eco w zmywarce

  Szukasz sposobu na zaoszczędzenie wody i energii elektrycznej? Dowiedz się, ile trwa tryb eco w zmywarce oraz jakie są jego zalety!

 • Jak ładować zmywarkę, aby uzyskać najlepsze rezultaty
 • Zmywarka nie grzeje wody

  Twoja zmywarka nie podgrzewa wody? Istnieją proste sposoby, aby zaradzić temu problemowi! Sprawdź nasz artykuł!

 • Jak pozbyć się brzydkich zapachów ze zmywarki

  Twoja zmywarka śmierdzi? Sprawdź nasze porady i dowiedz się co zrobić, aby z urządzenia nie wydobywał się nieprzyjemny zapach!

 • Tabletki, proszek lub żel – najlepszy detergent dla Twojej zmywarki i sposób jego stosowania
 • Dlaczego detergent do zmywarki niezawierający fosforanu jest lepszy dla środowiska?
 • Jaka temperatura zmywarki charakteryzuje się najwyższym zużyciem?
 • Czy zmywarka to najlepszy sposób na zmywanie naczyń?

#ENJOYTOGETHER

 • Znajdź idealny przepis i spraw przyjemność najbliższym przy kolejnym wspólnym spotkaniu.

 • Wiele z najpiękniejszych momentów w naszym życiu doświadczamy przygotowując lub dzieląc się posiłkiem. Takie chwile łączą. Sprawdź nasze pomysły jak można spędzać wspólnie czas w naszych artykułach.

 • Kto powiedział, że zmywanie musi być nudne? Z naszymi wskazówkami i grami zabawa gwarantowana! A dzięki naszym skutecznym produktom zmywanie to bułka z masłem!