Skip to Content
Mężczyzna siedzący na drewnianej łatwce z termosem w dłoniach.

Jak wyczyścić termos – najlepsze porady i wskazówki

Mrożona herbata czy parująca filiżanka kawy? Odrobina luksusu jest niezbędna nawet podczas podróży lub górskiej wycieczki. Izolowany termos utrzymuje stałą temperaturę ulubionego napoju. Niestety, z czasem na wewnętrznej ściance mogą powstawać plamy, które powodują nieprzyjemny zapach. W takim przypadku koniecznie będzie czyszczenie termosu!

Ostrożność popłaca

Jak wyczyścić termos? Najlepsze zabezpieczenie przed uporczywymi plamami i nieprzyjemnymi zapachami to konsekwentne płukanie po każdym użyciu. W tym celu napełnij termos ciepłą wodą i dodaj odrobinę płynu do mycia naczyń. Potrząśnij, a na koniec dokładnie wypłucz wnętrze czystą wodą i osusz ściereczką. Przed przystąpieniem do czyszczenia pokrywki termosu należy rozłożyć ją na poszczególne części.

Czym wyczyścić termos? To zależy...

Ocet, soda oczyszczona, środek do czyszczenia protez czy tabletki do zmywarki? Wybór domowego sposobu usuwania osadów zależy od materiału. Najwięcej dostępnych opcji masz, jeśli chcesz wyczyścić termos ze stali nierdzewnej. Materiał ten jest szczególnie wytrzymały i może nawet przetrwać użycie wełny stalowej. Czy można myć termos w zmywarce? W większości przypadków tak. Wcześniej należy jednak przeczytać instrukcję.

Znanym z Internetu środkiem przywracającym wnętrzu termosu wysoki połysk jest mieszanka sody oczyszczonej i octu. Powinna ona nie tylko rozpuścić pozostałości po herbacie i kawie, ale także skutecznie zabić zarazki.Odradzamy jednak takie eksperymenty z domowymi środkami i zalecamy bezpieczniejszą metodę czyszczenia.

Jak wyczyścić termos tabletkami do zmywarki?

Wewnętrzne ścianki wysokiej jakości termosów próżniowych często mają specjalną powłokę, która utrzymuje ciepło lub chłód napojów przez długi czas. Podczas czyszczenia należy zachować ostrożność, ponieważ materiał ten jest bardzo wrażliwy. Zaleca się stosowanie tabletek do zmywarek, takich jak Somat All in 1, które czyszczą delikatniej niż agresywne detergenty. Jak to zrobić?

 • Umieść tabletkę w termosie i zalej ciepłą wodą.
 • Zamknij pokrywkę i pozostaw mieszaninę na noc.
 • Następnego dnia wylej roztwór i wypłucz termos dużą ilością wody.
 • Wysusz termos ściereczką z mikrofibry.

Bezpieczne czyszczenie termosu

Postanowiłaś wyczyścić termos? Poinformuj o tym wszystkich domowników, na przykład za pomocą karteczki samoprzylepnej! Termos ze środkami czyszczącymi umieść poza zasięgiem dzieci. Zapobiegnie to przypadkowemu upiciu łyka przez jednego z członków rodziny.

Teraz już wiesz, jak wyczyścić termos! Poszukujesz innych wskazówek? Sprawdź, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ze zmywarki, jaki płyn do naczyń dla alergików wybrać oraz co zrobić, gdy zmywarka nie grzeje wody.

Więcej z tej kategorii

 • Wskazówki dotyczące twardej wody w zmywarce
 • Jak działa zmywarka i co dzieje się w jej wnętrzu? Kamery pozwalają nam zajrzeć do środka!
 • Dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe?

  Zastanawiasz się dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak rozwiązać problem i zapobiec mu w przyszłości!

 • Kosz, czy szuflada na sztućce w zmywarce?

  Zastanawiasz się co lepsze – koszyk, czy szuflada na sztućce? Sprawdź nasz artykuł i poznaj wady i zalety każdego rozwiązania!

 • Tryb eco w zmywarce

  Szukasz sposobu na zaoszczędzenie wody i energii elektrycznej? Dowiedz się, ile trwa tryb eco w zmywarce oraz jakie są jego zalety!

 • Jak ładować zmywarkę, aby uzyskać najlepsze rezultaty
 • Zmywarka nie grzeje wody

  Twoja zmywarka nie podgrzewa wody? Istnieją proste sposoby, aby zaradzić temu problemowi! Sprawdź nasz artykuł!

 • Czyszczenie zmywarki

  Każda zmywarka wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać czyszczenie zmywarki!

 • Jak pozbyć się brzydkich zapachów ze zmywarki

  Twoja zmywarka śmierdzi? Sprawdź nasze porady i dowiedz się co zrobić, aby z urządzenia nie wydobywał się nieprzyjemny zapach!

 • Tabletki, proszek lub żel – najlepszy detergent dla Twojej zmywarki i sposób jego stosowania
 • Dlaczego detergent do zmywarki niezawierający fosforanu jest lepszy dla środowiska?
 • Jaka temperatura zmywarki charakteryzuje się najwyższym zużyciem?

#ENJOYTOGETHER

 • Znajdź idealny przepis i spraw przyjemność najbliższym przy kolejnym wspólnym spotkaniu.

 • Wiele z najpiękniejszych momentów w naszym życiu doświadczamy przygotowując lub dzieląc się posiłkiem. Takie chwile łączą. Sprawdź nasze pomysły jak można spędzać wspólnie czas w naszych artykułach.

 • Kto powiedział, że zmywanie musi być nudne? Z naszymi wskazówkami i grami zabawa gwarantowana! A dzięki naszym skutecznym produktom zmywanie to bułka z masłem!