Zamglenia na naczyniach i tworzenie się kamienia na elementach urządzeń AGD – z pewnością słyszałaś wiele o wadach twardej wody i jej wpływie na funkcjonowanie zmywarki. Jednak czy miękka woda faktycznie oznacza, że Twoje urządzenie jest bazpieczne? Dowiedz się, co oznacza miękka woda w domu i jakie ma konsekwencje dla zmywania naczyń.
Twardość wody jest trudna do określenia gołym okiem i zazwyczaj nie da się stwierdzić na pierwszy rzut oka, czy woda jest miękka, czy twarda. Jeśli więc nie masz pewności, najlepiej zadzwoń do lokalnych wodociągów, aby uzyskać potrzebne informacje. Twardość wody można również określić za pomocą dostępnych w sklepach pasków testowych. Poniższe wartości stanowią wytyczne dotyczące stopnia twardości:
- Woda miękka (do 1,3 mmol/l lub 7,3 °dH).
- Woda średnio twarda (od 1,3 do 2,5 mmol/l lub od 7,3 °dH do 14 °dH).
- Woda twarda (2,5 do 3,8 mmol/l lub 14°dH do 21,3°dH).
- Bardzo twarda woda (ponad 3,8 mmol/l lub ponad 21,3 °dH).
Można by pomyśleć, że im bardziej miękka woda, tym lepiej dla urządzeń gospodarstwa domowego. Myśl ta oparta jest na prawidłowym twierdzeniu, że zbyt twarda woda prowadzi do osadów wapiennych. Prędzej czy później prowadzą one do zużycia wrażliwych części urządzeń AGD. Niemniej jednak woda miękka również może sprzyjać uszkodzeniom – co ciekawe, właśnie dlatego, że nie ma odpowiedniej twardości. Metalowe i szklane części, które mają kontakt z miękką wodą, są bardziej podatne na korozję. Z kolei rury miedziane szczególnie cierpią z powodu miękkiej wody, ponieważ niskie pH rozpuszcza tlenek miedzi z ich powierzchni. W ten sposób atakowana jest warstwa ochronna tych rur.
- Chociaż dodawanie do miękkiej wody odpowiednich minerałów może zapobiec korozji szkła, sprzyja także tworzeniu się osadów wapiennych i dlatego nie zaleca się takiego działania.
- Pamiętaj o używaniu wysokiej jakości detergentów do mycia naczyń – na przykład kapsułek do zmywarki Somat All in 1 Extra lub jednego z płynów do zmywania ręcznego Pur.
- Bez wahania możesz pić miękką wodę. Chociaż twarda woda ma zazwyczaj nieco lepszy smak – zawartość różnych substancji nie jest obojętna dla zdrowia. Miękka woda jest szczególnie doceniana przez miłośników herbaty i kawy, ponieważ delikatne aromaty mogą się w niej znacznie lepiej rozwijać.
- Chcesz filtrować twardą wodę? Użyj odpowiednich filtrów do wody, aby skorzystać z zalet miękkiej wody.
- W większości przypadków miękka woda jest lepsza dla zmywarki. Jeśli jednak zastosujesz się do kilku wskazówek, możesz bezpiecznie używać twardej wody do zmywania w zmywarce.
Miękka woda ma zapewne więcej zalet niż wad. Chociaż miedziane rury mogą nieco ucierpieć, podatne na zużycie elementy zmywarki są chronione przed możliwymi uszkodzeniami spowodowanymi przez osady kamienia. Ponadto w przypadku miękkiej wody zwykle można obejść się bez stosowania specjalnych soli.