Skip to Content
Zbliżenie na dłoń wkładającą talerz do zmywarki

Połowa załadunku w zmywarce – co to oznacza?

Nowoczesne zmywarki są bardziej energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Ze względu na rosnące ceny energii, oznacza to również oszczędność dla Twojego portfela. Istotne jest więc wybranie urządzenia o jak najniższym zużyciu energii. Spore znaczenie ma także właściwe załadowanie zmywarki, które pozwoli na oszczędność wody. Większość producentów oferuje świetne rozwiązanie – w tym artykule wyjaśniamy, czym jest tryb „połowa załadunku” w zmywarce i jak z niego korzystać.

Jak działa funkcja „połowa załadunku”?

Aby nie marnować energii elektrycznej i wody, a jednocześnie uzyskać doskonały efekt czyszczenia, niezwykle ważne jest wybranie właściwego programu. Przycisk „połowa załadunku” w zmywarce, nie aktywuje odrębnego cyklu, ale jest dodatkową opcją dla innego programu, która umożliwia mniejsze zużycie wody i prądu. Często jest ona jednak dostępna jedynie dla określonych programów Twojej zmywarki – w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia.

Ważne: zmywarka w opcji „połowa załadunku” nie waży Twoich naczyń, ale po prostu zużywa mniejszą ilość energii i wody, niż zwykle potrzeba do pełnej zmywarki (co odpowiada dwunastu kompletnym zastawom stołowym). Dlatego, jeśli naczynia są tylko delikatnie zabrudzone, naciśnięcie przycisku jest również opłacalne (nawet jeśli urządzenie jest całkowicie zapełnione). Dowiedz się więcej na temat prawidłowego załadunku zmywarki.

W trybie zmywarki „połowa załadunku” nie ma znaczenia, czy zapełniasz tylko kosz górny, czy dolny. Inaczej jest w przypadku przycisku „multizone”. Jeśli Twoja zmywarka oferuje taką opcję, oznacza to, że jedynie jeden kosz jest myty – co również wiąże się z oszczędnością energii.

Jak działa system wykrywania załadunku zmywarki?

Urządzenia wyposażone w system wykrywania załadunku często są nieco droższe niż te, które oferują tryb „połowa załadunku” w zmywarce. System wykrywania załadunku jest technicznie bardziej zaawansowany i dlatego znajduje się w nowszych urządzeniach. Dzięki czujnikom funkcja ta wykrywa ilość naczyń w zmywarce i dostosowuje zużycie wody oraz energii potrzebnej do podgrzewania w zależności od ilości naczyń.

Nowoczesne zmywarki mają również czujnik mętności, który mierzy stopień zabrudzenia naczyń. Zmywarka sprawdza stopień zabrudzenia odpływającej wody, a następnie elektronika sterująca decyduje, czy woda musi być wymieniona oraz czy konieczny jest dodatkowy cykl płukania. Ta technologia również pomaga w zmniejszaniu kosztów mycia.

Zbliżenie na kobiecą dłoń trzymającą czysty kieliszek przed otwartą zmywarką

Zmywarka „połowa załadunku”: czy warto?

Nawet jeśli nie załadujesz zmywarki idealnie w połowie, opcja „połowa załadunku” pozwoli Ci zaoszczędzić energię w każdym przypadku. Warto ją również wybrać, jeśli chcesz umyć lekko zabrudzone naczynia. Pamiętaj także, że w opcji „połowa załadunku”, w zmywarce wystarczy umieścić tylko połowę detergentu. Szczególnie łatwe do dawkowania są żele Somat.

Wskazówka: aby jeszcze bardziej zaoszczędzić energię, nie podmywaj zabrudzonych naczyń w zlewie – powoduje to jedynie dodatkowe zużycie wody. Zmywarka zrobi to za Ciebie! Dowiedz się, jaka temperatura wody w zmywarce charakteryzuje się najwyższym zużyciem energii.

Teraz już wiesz, co oznacza opcja „połowa załadunku” w zmywarce. Sprawdź inne porady na naszym blogu, aby dowiedzieć się, jak pozbyć się brzydkich zapachów ze zmywarki, co zrobić w przypadku twardej wody w zmywarce i o wiele więcej!

Więcej z tej kategorii

 • Wskazówki dotyczące twardej wody w zmywarce
 • Jak działa zmywarka i co dzieje się w jej wnętrzu? Kamery pozwalają nam zajrzeć do środka!
 • Dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe?

  Zastanawiasz się dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak rozwiązać problem i zapobiec mu w przyszłości!

 • Kosz, czy szuflada na sztućce w zmywarce?

  Zastanawiasz się co lepsze – koszyk, czy szuflada na sztućce? Sprawdź nasz artykuł i poznaj wady i zalety każdego rozwiązania!

 • Tryb eco w zmywarce

  Szukasz sposobu na zaoszczędzenie wody i energii elektrycznej? Dowiedz się, ile trwa tryb eco w zmywarce oraz jakie są jego zalety!

 • Jak ładować zmywarkę, aby uzyskać najlepsze rezultaty
 • Zmywarka nie grzeje wody

  Twoja zmywarka nie podgrzewa wody? Istnieją proste sposoby, aby zaradzić temu problemowi! Sprawdź nasz artykuł!

 • Czyszczenie zmywarki

  Każda zmywarka wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać czyszczenie zmywarki!

 • Jak pozbyć się brzydkich zapachów ze zmywarki

  Twoja zmywarka śmierdzi? Sprawdź nasze porady i dowiedz się co zrobić, aby z urządzenia nie wydobywał się nieprzyjemny zapach!

 • Tabletki, proszek lub żel – najlepszy detergent dla Twojej zmywarki i sposób jego stosowania
 • Dlaczego detergent do zmywarki niezawierający fosforanu jest lepszy dla środowiska?
 • Jaka temperatura zmywarki charakteryzuje się najwyższym zużyciem?

#ENJOYTOGETHER

 • Znajdź idealny przepis i spraw przyjemność najbliższym przy kolejnym wspólnym spotkaniu.

 • Wiele z najpiękniejszych momentów w naszym życiu doświadczamy przygotowując lub dzieląc się posiłkiem. Takie chwile łączą. Sprawdź nasze pomysły jak można spędzać wspólnie czas w naszych artykułach.

 • Kto powiedział, że zmywanie musi być nudne? Z naszymi wskazówkami i grami zabawa gwarantowana! A dzięki naszym skutecznym produktom zmywanie to bułka z masłem!