Skip to Content
Dłoń ściągająca z półki niebieski kryształowy kieliszek.
Szkło kryształowe jest nie tylko szczególnie cenne, ale także bardzo wymagające w pielęgnacji. 

Czy kryształy można myć w zmywarce?

Zmywarka to wspaniały wynalazek, który ułatwia codzienne życie w domu. Mieści brudne talerze, kubki, szklanki, garnki i sztućce, które po zakończonym cyklu są lśniąco czyste. Ale co z cennymi kryształowymi kieliszkami lub ukochanym kryształowym wazonem babci? Wielu właścicieli tych przedmiotów niechętnie powierza zadanie czyszczenia zmywarce. Czy słusznie? Czy kryształy można myć w zmywarce? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać!

Czy w zmywarce można myć kryształy?

Kryształy w zmywarce mogą stracić swój nieskazitelny wygląd z powodu mlecznego osadu lub korozji. Dlaczego tak się dzieje? Kryształowe kieliszki zawierają zazwyczaj ołów lub inny metal, który nie jest przystosowany do wysokich temperatur klasycznego cyklu zmywania. Niższej jakości tabletki do zmywarek mogą również powodować nieestetyczne zamglenie na kryształowych szklankach. Do tego dochodzi twarda woda, która również może stanowić zagrożenie dla Twoich cennych naczyń.

Jak myć kryształy w zmywarce?

Kryształy w zmywarce to dosyć ryzykowny wybór. Wszystko jest jednak możliwe! O tym warto pamiętać:

 • Prawidłowo załaduj zmywarkę: upewnij się, że między szklankami jest wystarczająco dużo miejsca. Dzięki temu uzyskasz najlepsze rezultaty czyszczenia oraz unikniesz uszkodzeń.
 • Wybierz odpowiedni program zmywania: w nowoczesnych zmywarkach dostępnych jest wiele różnych programów. Różnią się one zarówno temperaturą wody, jak i czasem trwania cyklu. Kryształy w zmywarce najlepiej jest myć przy użyciu niskiej temperatury. Niektóre urządzenia mają nawet specjalny program dla kryształów.
 • Używaj wysokiej jakości tabletek do zmywarek: dzięki odpowiednim tabletkom możesz uniknąć nieestetycznych przebarwień na szklanych naczyniach, które mogą być spowodowane twardą wodą. Tabletki wielofunkcyjne, takie jak Somat All in 1, chronią kryształy w zmywarce przed osadzaniem się kamienia i nadadzą im dodatkowy połysk. W przypadku twardej wody, warto pamiętać o uzupełnieniu soli do zmywarki.
 • Zmywanie zakończone? Otwórz zmywarkę! Czy zauważyłaś nieestetyczne ślady na szklankach po wyciągnięciu ze zmywarki? Często można ich uniknąć, otwierając urządzenie natychmiast po zakończeniu cyklu zmywania. Pozwala to na ulotnienie się pary wodnej. Takie podejście będzie szczególnie korzystne w przypadku kryształów!

Ręczne mycie kryształów

Znasz już odpowiedź na pytanie „czy kryształy można myć w zmywarce”. Jeśli jednak nie masz zmywarki, to po prostu opłucz kryształowe kieliszki ręcznie – najlepiej jak najszybciej po ich użyciu.
Wszystko czego potrzebujesz to:

Po ręcznym myciu najlepiej osuszyć kryształy miękką bawełnianą lub lnianą ściereczką i w razie potrzeby wypolerować. Twoje kieliszki będą lśniły jak nowe!

Więcej z tej kategorii

 • Wskazówki dotyczące twardej wody w zmywarce
 • Jak działa zmywarka i co dzieje się w jej wnętrzu? Kamery pozwalają nam zajrzeć do środka!
 • Dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe?

  Zastanawiasz się dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak rozwiązać problem i zapobiec mu w przyszłości!

 • Kosz, czy szuflada na sztućce w zmywarce?

  Zastanawiasz się co lepsze – koszyk, czy szuflada na sztućce? Sprawdź nasz artykuł i poznaj wady i zalety każdego rozwiązania!

 • Tryb eco w zmywarce

  Szukasz sposobu na zaoszczędzenie wody i energii elektrycznej? Dowiedz się, ile trwa tryb eco w zmywarce oraz jakie są jego zalety!

 • Jak ładować zmywarkę, aby uzyskać najlepsze rezultaty
 • Zmywarka nie grzeje wody

  Twoja zmywarka nie podgrzewa wody? Istnieją proste sposoby, aby zaradzić temu problemowi! Sprawdź nasz artykuł!

 • Czyszczenie zmywarki

  Każda zmywarka wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać czyszczenie zmywarki!

 • Jak pozbyć się brzydkich zapachów ze zmywarki

  Twoja zmywarka śmierdzi? Sprawdź nasze porady i dowiedz się co zrobić, aby z urządzenia nie wydobywał się nieprzyjemny zapach!

 • Tabletki, proszek lub żel – najlepszy detergent dla Twojej zmywarki i sposób jego stosowania
 • Dlaczego detergent do zmywarki niezawierający fosforanu jest lepszy dla środowiska?
 • Jaka temperatura zmywarki charakteryzuje się najwyższym zużyciem?

#ENJOYTOGETHER

 • Znajdź idealny przepis i spraw przyjemność najbliższym przy kolejnym wspólnym spotkaniu.

 • Wiele z najpiękniejszych momentów w naszym życiu doświadczamy przygotowując lub dzieląc się posiłkiem. Takie chwile łączą. Sprawdź nasze pomysły jak można spędzać wspólnie czas w naszych artykułach.

 • Kto powiedział, że zmywanie musi być nudne? Z naszymi wskazówkami i grami zabawa gwarantowana! A dzięki naszym skutecznym produktom zmywanie to bułka z masłem!