Skip to Content
Młoda kobieta siedzi przed otwartą zmywarką i sprawdza czystość szklanki.
Czy nabłyszczacz do zmywarek jest konieczny? Pozwala uniknąć plam z wody i korozji szkła.

Nabłyszczacze do zmywarki - czy są potrzebne?

Czy powinno się używać nabłyszczacza do zmywarki? Opinie na ten temat są różne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego nabłyszczacz jest potrzebny, jaki nabłyszczacz do zmywarki jest najlepszy i jakich niepożądanych skutków ubocznych zmywania w zmywarce można uniknąć, stosując nabłyszczacz.

Czy nabłyszczacz do zmywarki jest szkodliwy - działanie nabłyszczacza

Połysk bez smug na szklankach i czyste talerze bez kamienia i plam z wody - tak wyobrażamy sobie wydajność zmywania w zmywarce. Dlatego zaleca się stosowanie nabłyszczacza, aby uzyskać nieskazitelne efekty zmywania. Nabłyszczacz Somat zawierająca środek chroniący szkło, zapewnia naczyniom blask i przyspiesza wysychanie, jednocześnie zapobiegając powstawaniu zacieków i osadzaniu się kamienia. Dzięki dodatkowemu efektowi suszenia nawet plastikowe pojemniki można wyjmować bezpośrednio z urządzenia bez konieczności czasochłonnego suszenia.

Skład nabłyszczacza - co się w nim znajduje?

Suche naczynia jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki? Ten praktyczny efekt ilustruje, do czego tak naprawdę służy nabłyszczacz. Zmniejsza on napięcie powierzchniowe wody. W rezultacie woda z płukania łatwiej spływa, co zapobiega powstawaniu zaciekom. Oprócz środków powierzchniowo czynnych, nabłyszczacze zawierają również rozpuszczalniki, kwas cytrynowy i inne dodatki oraz substancje zapachowe. Takiego nabłyszczacza można również używać jako środka do mycia okien lub łazienek. Dzięki niemu powierzchnie szklane i ze stali nierdzewnej stają się lśniąco czyste.

Wskazówki dotyczące korzystania z nabłyszczacza

 • „Nabłyszczacz, po co? Używam wielofunkcyjnych tabletek lub kapsułek Somat.“ - Trafiłeś(-aś) we właściwe miejsce, ponieważ wielofunkcyjne tabletki, takie jak Somat All in 1 lub Somat Gold, mają już fazę nabłyszczacza. Wstępnie dozowane tabletki są jednymi z najpopularniejszych środków czyszczących do zmywarek i charakteryzują się doskonale dozowaną formułą.
 • Wszystko zależy od dozowania - to, czy i ile nabłyszczacza do zmywarki należy użyć, zależy przede wszystkim od stopnia twardości wody. Twarda woda (od 14 stopni dH) powoduje szybsze osadzanie się kamienia na naczyniach i częściach urządzenia. Dlatego w przypadku twardej wody konieczne jest stosowanie nabłyszczacza. Czy wiesz, że twardość wody można łatwo sprawdzić, pytając lokalny zakład wodociągowy? Twardość wody można również określić za pomocą dostępnych w sklepach pasków testowych.
 • Nawet jeśli preferujesz detergent do zmywarek w klasycznej formie - proszku, koniecznie używaj nabłyszczacza i specjalnej soli. Pozwala to na indywidualne dozowanie poszczególnych składników i idealne dopasowanie ich do twardości wody.
 • Nabłyszczacz może mieć również inne zastosowania: za pomocą nabłyszczacza można czyścić powierzchnie ze stali nierdzewnej w kuchni, płytki łazienkowe, okna i kabiny prysznicowe, co daje szczególnie dokładne efekty, bez smug. W przypadku stosowania nabłyszczacza poza zmywarką należy chronić skórę i błony śluzowe, na przykład zakładając odpowiednie rękawice do użytku domowego.
 • Nabłyszczacze firmy Somat pozostawiają w zmywarce subtelny, świeży zapach.

Uzupełnianie nabłyszczacza - niezbędne domowe triki

Częstotliwość uzupełniania nabłyszczacza zależy od indywidualnego ustawienia dozowania. Pojemnik do uzupełniania można łatwo rozpoznać po symbolu słońca. Podczas uzupełniania płynu należy mieć na sobie odpowiednie rękawice do użytku domowego, aby chronić skórę przed bezpośrednim kontaktem ze środkami powierzchniowo czynnymi i innymi skoncentrowanymi składnikami. Jeśli pojemnik przypadkowo się przeleje lub na zewnątrz pojemnika znajdują się pozostałości nabłyszczacza, zaleca się ich usunięcie. Jeśli nabłyszczacz dostanie się do wnętrza zmywarki poza końcową fazą płukania, nie można wykluczyć powstawania piany. Niektóre modele zmywarek są wyposażone we wskaźnik, który włącza się, gdy konieczne jest uzupełnienie nabłyszczacza.

Więcej z tej kategorii

 • Wskazówki dotyczące twardej wody w zmywarce
 • Jak działa zmywarka i co dzieje się w jej wnętrzu? Kamery pozwalają nam zajrzeć do środka!
 • Dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe?

  Zastanawiasz się dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak rozwiązać problem i zapobiec mu w przyszłości!

 • Kosz, czy szuflada na sztućce w zmywarce?

  Zastanawiasz się co lepsze – koszyk, czy szuflada na sztućce? Sprawdź nasz artykuł i poznaj wady i zalety każdego rozwiązania!

 • Tryb eco w zmywarce

  Szukasz sposobu na zaoszczędzenie wody i energii elektrycznej? Dowiedz się, ile trwa tryb eco w zmywarce oraz jakie są jego zalety!

 • Jak ładować zmywarkę, aby uzyskać najlepsze rezultaty
 • Zmywarka nie grzeje wody

  Twoja zmywarka nie podgrzewa wody? Istnieją proste sposoby, aby zaradzić temu problemowi! Sprawdź nasz artykuł!

 • Czyszczenie zmywarki

  Każda zmywarka wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać czyszczenie zmywarki!

 • Jak pozbyć się brzydkich zapachów ze zmywarki

  Twoja zmywarka śmierdzi? Sprawdź nasze porady i dowiedz się co zrobić, aby z urządzenia nie wydobywał się nieprzyjemny zapach!

 • Tabletki, proszek lub żel – najlepszy detergent dla Twojej zmywarki i sposób jego stosowania
 • Dlaczego detergent do zmywarki niezawierający fosforanu jest lepszy dla środowiska?
 • Jaka temperatura zmywarki charakteryzuje się najwyższym zużyciem?

#ENJOYTOGETHER

 • Znajdź idealny przepis i spraw przyjemność najbliższym przy kolejnym wspólnym spotkaniu.

 • Wiele z najpiękniejszych momentów w naszym życiu doświadczamy przygotowując lub dzieląc się posiłkiem. Takie chwile łączą. Sprawdź nasze pomysły jak można spędzać wspólnie czas w naszych artykułach.

 • Kto powiedział, że zmywanie musi być nudne? Z naszymi wskazówkami i grami zabawa gwarantowana! A dzięki naszym skutecznym produktom zmywanie to bułka z masłem!