Skip to Content
Ręka trzyma butelkę wody

Czyścik do butelek: nieskazitelna czystość nawet od wewnątrz!

Szklane butelki mogą być wielokrotnie używane – jest to nie tylko praktyczne, ale także przyjazne dla środowiska. Niestety, ich czyszczenie jest często kłopotliwe: prawie niemożliwe jest przedostanie się przez cienką szyjkę butelki do jej wnętrza za pomocą gąbki lub klasycznej szczotki do mycia naczyń. Jednak dzięki kilku wskazówkom i sztuczkom, butelki na wodę, czy olej można łatwo wyczyścić przy pomocy czyścika do czyszczenia butelek.

Mycie butelek w zmywarce

Ci, którzy używają butelek wielokrotnego użytku, powinni czyścić je po każdym użyciu – w przeciwnym razie istnieje spore ryzyko rozwoju bakterii. Dotyczy to zarówno specjalnych butelek do picia, jak i butelek szklanych po napojach, którym chcesz dać drugie życie. Łatwiej jednak powiedzieć niż zrobić: im cieńsza szyjka butelki, tym trudniej dotrzeć do jej wnętrza. Niestety, włożenie butelki do zmywarki często również nie prowadzi do pożądanego rezultatu. Chociaż mycie w zmywarce jest zasadniczo przyjaźniejsze dla środowiska, butelki lepiej jest czyścić ręcznie. Zapewnia to lepszą higienę i wydłuża żywotność naczynia.

Prawidłowe czyszczenie butelek

Zastanawiasz się jak wyczyścić butelkę w środku? Wystarczy gorąca woda i płyn do mycia naczyń o wysokiej zdolności rozpuszczania tłuszczu Pur. Napełnij butelkę do około dwóch trzecich wodą, a następnie dodaj kroplę płynu do mycia naczyń i szczelnie zamknij pokrywkę. Potrząśnij energicznie butelką kilka razy, aby rozpuścić brud znajdujący się w środku. Wskazane jest, aby podczas tej czynności mocno trzymać pokrywkę butelki, aby przypadkowo się nie odkręciła i nie zamieniła kuchni w kąpiel z bąbelkami. Jeśli to nie wystarczy do dokładnego wyczyszczenia wnętrza butelki, pomocny może okazać się czyścik do butelek. Dzięki smukłemu kształtowi zmieści się nawet w najwęższej szyjce butelki i umożliwi dotarcie do zabrudzonych miejsc wewnątrz.

Mycie butelki po oliwie lub oleju

Płyn do mycia naczyń i woda mogą być również używane do czyszczenia butelek po oleju – nawet bez czyścika do butelek. Jednak w tym przypadku detergent może wymagać dłuższego działania. Jeśli pozostałości oleju lub inne osady nie chcą zejść, istnieje możliwość dodania innych domowych środków. Dobrym przykładem jest ryż: wystarczy dodać dwie łyżki stołowe do mieszanki detergentu i wody i ponownie energicznie wstrząsnąć – w ten sposób ziarna ryżu zetrą nawet uporczywy brud z wnętrza butelki.

Alternatywne „czyściki do butelek”: tabletki czyszczące, ocet i soda oczyszczona

Istnieją dodatkowe, domowe sposoby czyszczenia szklanych butelek:

 • Tabletki do zmywarki: kapsułki sprawdzą się świetnie do dokładnego czyszczenia wnętrza butelek! Postaw na wybrane kapsułki Somat, a efekt na pewno będzie zachwycający.
 • Soda oczyszczona: soda oczyszczona lub proszek do pieczenia również pomagają w czyszczeniu butelek. W połączeniu z gorącą wodą, delikatnym wstrząsaniem i krótkim czasem namaczania, usuną większość plam.
 • Ocet: ocet pomaga zwłaszcza w przypadku osadów kamienia spowodowanych twardą wodą. Świetnie poradzi sobie również z pleśnią i dlatego jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku butelek, które przez dłuższy czas były zaniedbywane.
 • Pamiętaj: stosowanie domowych środków zaradczych może w pewnych okolicznościach uszkodzić delikatne materiały. Najlepiej jest więc postawić na profesjonalne detergenty do mycia naczyń lub czyścik do butelek!

Czyszczenie butelek zakończ suszeniem

Jeśli czyszczenie przebiegło pomyślnie, butelkę należy dokładnie przepłukać ciepłą wodą, aż do usunięcia wszystkich pozostałości brudu i środków czyszczących (upewnij się, że w wylewanej wodzie nie ma już bąbelków). Aby zapobiec ponownemu namnażaniu się bakterii, ważne jest, aby po czyszczeniu odwrócić butelkę do góry nogami pod kątem i pozostawić do całkowitego wyschnięcia na około sześć do ośmiu godzin.

Więcej z tej kategorii

 • Wskazówki dotyczące twardej wody w zmywarce
 • Jak działa zmywarka i co dzieje się w jej wnętrzu? Kamery pozwalają nam zajrzeć do środka!
 • Dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe?

  Zastanawiasz się dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak rozwiązać problem i zapobiec mu w przyszłości!

 • Kosz, czy szuflada na sztućce w zmywarce?

  Zastanawiasz się co lepsze – koszyk, czy szuflada na sztućce? Sprawdź nasz artykuł i poznaj wady i zalety każdego rozwiązania!

 • Tryb eco w zmywarce

  Szukasz sposobu na zaoszczędzenie wody i energii elektrycznej? Dowiedz się, ile trwa tryb eco w zmywarce oraz jakie są jego zalety!

 • Jak ładować zmywarkę, aby uzyskać najlepsze rezultaty
 • Zmywarka nie grzeje wody

  Twoja zmywarka nie podgrzewa wody? Istnieją proste sposoby, aby zaradzić temu problemowi! Sprawdź nasz artykuł!

 • Czyszczenie zmywarki

  Każda zmywarka wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać czyszczenie zmywarki!

 • Jak pozbyć się brzydkich zapachów ze zmywarki

  Twoja zmywarka śmierdzi? Sprawdź nasze porady i dowiedz się co zrobić, aby z urządzenia nie wydobywał się nieprzyjemny zapach!

 • Tabletki, proszek lub żel – najlepszy detergent dla Twojej zmywarki i sposób jego stosowania
 • Dlaczego detergent do zmywarki niezawierający fosforanu jest lepszy dla środowiska?
 • Jaka temperatura zmywarki charakteryzuje się najwyższym zużyciem?

#ENJOYTOGETHER

 • Znajdź idealny przepis i spraw przyjemność najbliższym przy kolejnym wspólnym spotkaniu.

 • Wiele z najpiękniejszych momentów w naszym życiu doświadczamy przygotowując lub dzieląc się posiłkiem. Takie chwile łączą. Sprawdź nasze pomysły jak można spędzać wspólnie czas w naszych artykułach.

 • Kto powiedział, że zmywanie musi być nudne? Z naszymi wskazówkami i grami zabawa gwarantowana! A dzięki naszym skutecznym produktom zmywanie to bułka z masłem!