Skip to Content

Brudne i trudne – jak myć najbrudniejsze naczynia w zmywarce

Nawet jeśli Twoja zmywarka nie ma problemu z codziennym zmywaniem naczyń i sztućców, czyszczenie wyjątkowo zabrudzonych naczyń, przypalonych garnków i innych trudnych przypadków wymaga dodatkowego wysiłku. Dowiedz się, jak uzyskać doskonałą czystość za każdym razem dzięki naszym wskazówkom dotyczącym wstępnego namaczania, płukania i różnych produktów.

Jak umyć przypalony garnek w zmywarce

Każdy przez to przeszedł – wystarczy chwilę nie zerkać na garnek z risotto lub gotujący się sos pomidorowy, aby nie tylko zrujnować obiad, ale też pokryć garnek ze stali nierdzewnej tak grubą i twardą warstwą brudu, że wydaje się on nie do uratowania. Jednak jeśli ten garnek rzeczywiście jest wykonany ze stali nierdzewnej, masz szczęście. Dzięki odrobinie namaczania, odpowiednim ustawieniom zmywarki i zastosowaniu prawidłowego środka do czyszczenia możesz wyczyścić przypalony garnek i nadal go używać.

1. Ogólnie rzecz ujmując, nie ma konieczności płukania lub namaczania brudnych naczyń przed załadowaniem ich do zmywarki. Przypalony garnek to oczywiście inny przypadek, dlatego jak najszybciej zamocz go w ciepłej wodzie. Na tym etapie nie dodawaj żadnego płynu do mycia naczyń lub innego środka. Sama woda pomoże zmiękczyć brud. Jeśli zastosujesz jakiś środek do czyszczenia, pamiętaj, aby dokładnie go spłukać przed umieszczeniem garnka w zmywarce, gdyż może on wpłynąć na końcowy efekt.

2. Po namoczeniu przypalonego garnka zdrap większość brudu drewnianą łyżką lub szpatułką, a następnie popraw plastikowym lub stalowym druciakiem.

3. Najlepiej myć przypalony garnek wraz z innymi mocno zabrudzonymi naczyniami. Po przyjęciu lub dużej kolacji najlepiej wykonać lekkie zmywanie talerzy i szklanek oraz dokładne zmywanie przypalonych garnków, klejących patelni i brudnych naczyń do pieczenia. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na dwukrotne zmywanie, umyj przypalony garnek z wytrzymałymi naczyniami, a kieliszki do wina i porcelanę zostaw na inny dzień.

4. Unikaj przeładowania zmywarki i nie układaj garnka pod kątem – tak jak zwykle, gdy chcesz zaoszczędzić miejsce. Im więcej miejsca zostawisz wokół garnka, tym więcej wody się do niego dostanie, co pozwoli na jego dokładniejsze umycie. Sprawdź, czy w instrukcji obsługi zmywarki lub na stronie internetowej producenta znajdują się porady dotyczące odpowiedniego miejsca na najbrudniejsze naczynia. Jeśli nie, umieść przypalony garnek do góry dnem na dolnym poziomie.

5. Ustaw najwyższy możliwy program zmywarki. W zależności od modelu może to być wysoka temperatura lub ustawienie „trudne zabrudzenia”, „brudne” lub „garnki i patelnie”.

6. Poza odpowiednim środkiem czyszczącym gorąca woda jest kluczowym składnikiem pozwalającym na wyczyszczenie brudnych naczyń. Jeśli nagrzanie wody w kranie chwilę trwa, to samo stanie się w przypadku zmywarki, gdyż najczęściej pobiera ona gorącą wodę. Aby upewnić się, że temperatura wody jest najwyższa od samego początku, możesz odkręcić kran z ciepłą wodą na chwilę przed uruchomieniem zmywarki. Aby uniknąć marnowania wody, możesz napełnić czajnik lub wiadro w celu umycia podłóg. 

7. W przypadku najbardziej zabrudzonych naczyń zalecamy Somat Excellence 4w1, nasze rewolucyjne kapsułki ze wzmocnionymi funkcjami, które jeszcze skuteczniej czyszczą przypalenia. Nie używaj dwóch kapsułek – nie poprawi to rezultatów. Użycie jednej kapsułki jest wystarczające. 

8. Normalnie najlepiej zaczekać na zakończenie cyklu suszenia, lecz przypalony garnek lepiej wyjąć, dopóki jest wciąż wilgotny. W ten sposób wszelkie niezmyte resztki są wciąż miękkie i możesz je łatwo usunąć ręcznie. Podczas suszenia ponownie przylegają do garnka, co zostawi Cię w punkcie wyjścia.

Jak umyć przypaloną patelnię w zmywarce

Większość opisanych powyżej czynności dotyczy również czyszczenia przypalonej patelni – jeśli jest wykonana ze stali nierdzewnej! Jednak jeśli garnki lub patelnie są wykonane z anodyzowanego aluminium, nie należy ich w ogóle myć w zmywarce. Garnki i patelnie pokryte nieprzywierającą powłoką teflonową mogą nadawać się do mycia w zmywarce (sprawdź dno garnka/patelni, opakowanie lub stronę producenta), lecz należy pominąć szorowanie druciakiem w kroku 2.

Jak myć NAPRAWDĘ brudne naczynia w zmywarce

Po umyciu przypalonych garnków i patelni umycie brudnych naczyń wydaje się łatwizną, lecz należy pamiętać o kilku dodatkowych rzeczach:

1. Brudne naczynia myj w najwyższym programie wyłącznie w przypadku, gdy masz pewność, że wytrzymają wysoką temperaturę.

2. Nie możesz umieścić wszystkich naczyń do góry dnem, jak w przypadku przypalonego garnka lub patelni, lecz postaraj się pozostawić pomiędzy nimi więcej miejsca. Możesz na przykład pozostawić wolne miejsce pomiędzy dwoma wyjątkowo brudnymi talerzami.

3. Przemyśl układ naczyń w zmywarce, jeśli naczynia, które zwykle umieszczasz na górnym poziomie, są bardziej brudne niż zazwyczaj. Na przykład kubek, który został użyty do upieczenia ciasta w kubku, powinien zostać umieszczony na dolnym poziomie, nawet jeśli normalnie umieszczasz go na górnym.

4. Brudne naczynia do pieczenia mogą być równie trudne do wyczyszczenia jak przypalone garnki i patelnie, dlatego należy je namoczyć zgodnie z powyższym opisem (samą wodą), jeśli to konieczne.

Więcej z tej kategorii

 • Wskazówki dotyczące twardej wody w zmywarce
 • Jak działa zmywarka i co dzieje się w jej wnętrzu? Kamery pozwalają nam zajrzeć do środka!
 • Dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe?

  Zastanawiasz się dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak rozwiązać problem i zapobiec mu w przyszłości!

 • Kosz, czy szuflada na sztućce w zmywarce?

  Zastanawiasz się co lepsze – koszyk, czy szuflada na sztućce? Sprawdź nasz artykuł i poznaj wady i zalety każdego rozwiązania!

 • Tryb eco w zmywarce

  Szukasz sposobu na zaoszczędzenie wody i energii elektrycznej? Dowiedz się, ile trwa tryb eco w zmywarce oraz jakie są jego zalety!

 • Jak ładować zmywarkę, aby uzyskać najlepsze rezultaty
 • Zmywarka nie grzeje wody

  Twoja zmywarka nie podgrzewa wody? Istnieją proste sposoby, aby zaradzić temu problemowi! Sprawdź nasz artykuł!

 • Czyszczenie zmywarki

  Każda zmywarka wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać czyszczenie zmywarki!

 • Jak pozbyć się brzydkich zapachów ze zmywarki

  Twoja zmywarka śmierdzi? Sprawdź nasze porady i dowiedz się co zrobić, aby z urządzenia nie wydobywał się nieprzyjemny zapach!

 • Tabletki, proszek lub żel – najlepszy detergent dla Twojej zmywarki i sposób jego stosowania
 • Dlaczego detergent do zmywarki niezawierający fosforanu jest lepszy dla środowiska?
 • Jaka temperatura zmywarki charakteryzuje się najwyższym zużyciem?

#ENJOYTOGETHER

 • Znajdź idealny przepis i spraw przyjemność najbliższym przy kolejnym wspólnym spotkaniu.

 • Wiele z najpiękniejszych momentów w naszym życiu doświadczamy przygotowując lub dzieląc się posiłkiem. Takie chwile łączą. Sprawdź nasze pomysły jak można spędzać wspólnie czas w naszych artykułach.

 • Kto powiedział, że zmywanie musi być nudne? Z naszymi wskazówkami i grami zabawa gwarantowana! A dzięki naszym skutecznym produktom zmywanie to bułka z masłem!