Kiedy w kuchni liczy się szczególna szybkość, mikrofalówka jest niezastąpionym pomocnikiem. Nie tylko pozwala na błyskawiczne podgrzanie obiadu z poprzedniego dnia, ale nawet przygotowanie niektórych dań. W tym artykule podpowiadamy, jakie naczynia do mikrofalówki sprawdzają się najlepiej.
Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dania, naczynia oraz mikrofalówka są bezpieczne, powinnaś używać naczyń przystosowanych do stosowania w urządzeniu. Zazwyczaj są one wykonane z tworzywa sztucznego, które wytrzymuje wysokie temperatury, w przeciwieństwie do standardowych plastikowych pojemników. Pojemniki do mikrofali posiadają specjalne oznaczenie. Najczęściej jest to prostokąt z trzema poziomymi falistymi liniami. Jednak symbol ten może różnić się między producentami. Inne jego warianty to miska z falistymi liniami lub mikrofalówka. Jeśli symbol jest przekreślony, oznacza to z kolei, że naczynie nie nadaje się do mikrofali.
Warto pamiętać, że nawet naczynia do mikrofali mają swoje ograniczenia. Ich producenci gwarantują trwałość jedynie do konkretnej temperatury i mocy mikrofalówki. Oznacza to, że w przypadku zastosowania zbyt wysokiej temperatury, z naczynia mogą uwalniać się niewielkie ilości plastiku. Uważa się je jednak za nieszkodliwe dla zdrowia.
Na rynku dostępne jest również specjalne szkło do stosowania w mikrofali, które nie uwalnia substancji chemicznych, nawet w wysokich temperaturach.
Jeśli nie chcesz przekładać jedzenia z poprzedniego dnia do specjalnych naczyń do mikrofali, możesz również użyć standardowych naczyń ze szkła, porcelany lub ceramiki. Jednak w takim przypadku powinnaś zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy.
Generalna zasada mówi, że naczynia wykonane ze szkła, porcelany lub ceramiki nadają się do mikrofali. Jednak należy pamiętać, że bez względu na materiał, naczynie musi być w nienaruszonym stanie. W pęknięciach i innych uszkodzeniach może zebrać się wilgoć, która podczas podgrzewania w mikrofalówce sprawi, że uszkodzenia się powiększą. Może to nawet doprowadzić do odprysków, które wylądują w twoim jedzeniu.
Nigdy nie powinnaś również używać naczyń ceramicznych lub porcelanowych z ozdobami i złotymi brzegami. Mogą się one roztopić i w najgorszym przypadku spowodować iskry w urządzeniu.
Szczególnie cienkie miski i talerze porcelanowe, a także delikatne naczynia ze szkła, są równie nieodpowiednie do stosowania w mikrofalówce. Ponadto, nie powinnaś szczelnie zamykać naczyń przed umieszczeniem ich w mikrofalówce. Zawartość rozszerza się podczas podgrzewania, co może spowodować pęknięcie naczynia.
Jeśli jednak coś się wylało, z łatwością usuniesz przypalone plamy i resztki jedzenia przy użyciu jednego z płynów do naczyń Pur. Swoją drogą, płynem do naczyń możesz wyczyścić inne kuchenne urządzenia i zakamarki.
Naczynia z melaminy, która podczas podgrzewania uwalnia szkodliwy dla zdrowia formaldehyd, nie powinny być używane w mikrofalówce. Również pojemniki i inne plastikowe naczynia, które nie są oznaczone jako nadające się do mikrofali, nie powinny być w niej umieszczane.
Teraz już wiesz jakie naczynia do mikrofali wybrać. Po podgrzaniu i zjedzeniu pysznego posiłku, przychodzi jednak czas na zmywanie. Sprawdź nasze wskazówki dotyczące ręcznego zmywania naczyń.