Skip to Content
Zbliżenie na kobiece dłonie wkładające pojemnik z jedzeniem do kuchenki mikrofalowej

Jakie naczynia do mikrofali wybrać?

Kiedy w kuchni liczy się szczególna szybkość, mikrofalówka jest niezastąpionym pomocnikiem. Nie tylko pozwala na błyskawiczne podgrzanie obiadu z poprzedniego dnia, ale nawet przygotowanie niektórych dań. W tym artykule podpowiadamy, jakie naczynia do mikrofalówki sprawdzają się najlepiej.

Jakie naczynia nadają się do podgrzewania w mikrofali?

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dania, naczynia oraz mikrofalówka są bezpieczne, powinnaś używać naczyń przystosowanych do stosowania w urządzeniu. Zazwyczaj są one wykonane z tworzywa sztucznego, które wytrzymuje wysokie temperatury, w przeciwieństwie do standardowych plastikowych pojemników. Pojemniki do mikrofali posiadają specjalne oznaczenie. Najczęściej jest to prostokąt z trzema poziomymi falistymi liniami. Jednak symbol ten może różnić się między producentami. Inne jego warianty to miska z falistymi liniami lub mikrofalówka. Jeśli symbol jest przekreślony, oznacza to z kolei, że naczynie nie nadaje się do mikrofali.

Przerażona młoda kobieta patrzy na zepsutą kuchenkę mikrofalową w kuchni

Czy naczynia do mikrofalówki są niezawodne?

Warto pamiętać, że nawet naczynia do mikrofali mają swoje ograniczenia. Ich producenci gwarantują trwałość jedynie do konkretnej temperatury i mocy mikrofalówki. Oznacza to, że w przypadku zastosowania zbyt wysokiej temperatury, z naczynia mogą uwalniać się niewielkie ilości plastiku. Uważa się je jednak za nieszkodliwe dla zdrowia.

Na rynku dostępne jest również specjalne szkło do stosowania w mikrofali, które nie uwalnia substancji chemicznych, nawet w wysokich temperaturach.

Jeśli nie chcesz przekładać jedzenia z poprzedniego dnia do specjalnych naczyń do mikrofali, możesz również użyć standardowych naczyń ze szkła, porcelany lub ceramiki. Jednak w takim przypadku powinnaś zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy.

Naczynia wykonane ze szkła, porcelany i ceramiki do podgrzewania w mikrofali

Generalna zasada mówi, że naczynia wykonane ze szkła, porcelany lub ceramiki nadają się do mikrofali. Jednak należy pamiętać, że bez względu na materiał, naczynie musi być w nienaruszonym stanie. W pęknięciach i innych uszkodzeniach może zebrać się wilgoć, która podczas podgrzewania w mikrofalówce sprawi, że uszkodzenia się powiększą. Może to nawet doprowadzić do odprysków, które wylądują w twoim jedzeniu.

Nigdy nie powinnaś również używać naczyń ceramicznych lub porcelanowych z ozdobami i złotymi brzegami. Mogą się one roztopić i w najgorszym przypadku spowodować iskry w urządzeniu.

Szczególnie cienkie miski i talerze porcelanowe, a także delikatne naczynia ze szkła, są równie nieodpowiednie do stosowania w mikrofalówce. Ponadto, nie powinnaś szczelnie zamykać naczyń przed umieszczeniem ich w mikrofalówce. Zawartość rozszerza się podczas podgrzewania, co może spowodować pęknięcie naczynia.

Jeśli jednak coś się wylało, z łatwością usuniesz przypalone plamy i resztki jedzenia przy użyciu jednego z płynów do naczyń Pur. Swoją drogą, płynem do naczyń możesz wyczyścić inne kuchenne urządzenia i zakamarki.

Jakie naczynia nie nadają się do mikrofali?

Naczynia z melaminy, która podczas podgrzewania uwalnia szkodliwy dla zdrowia formaldehyd, nie powinny być używane w mikrofalówce. Również pojemniki i inne plastikowe naczynia, które nie są oznaczone jako nadające się do mikrofali, nie powinny być w niej umieszczane.

Teraz już wiesz jakie naczynia do mikrofali wybrać. Po podgrzaniu i zjedzeniu pysznego posiłku, przychodzi jednak czas na zmywanie. Sprawdź nasze wskazówki dotyczące ręcznego zmywania naczyń.

Więcej z tej kategorii

 • Wskazówki dotyczące twardej wody w zmywarce
 • Jak działa zmywarka i co dzieje się w jej wnętrzu? Kamery pozwalają nam zajrzeć do środka!
 • Dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe?

  Zastanawiasz się dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak rozwiązać problem i zapobiec mu w przyszłości!

 • Kosz, czy szuflada na sztućce w zmywarce?

  Zastanawiasz się co lepsze – koszyk, czy szuflada na sztućce? Sprawdź nasz artykuł i poznaj wady i zalety każdego rozwiązania!

 • Tryb eco w zmywarce

  Szukasz sposobu na zaoszczędzenie wody i energii elektrycznej? Dowiedz się, ile trwa tryb eco w zmywarce oraz jakie są jego zalety!

 • Jak ładować zmywarkę, aby uzyskać najlepsze rezultaty
 • Zmywarka nie grzeje wody

  Twoja zmywarka nie podgrzewa wody? Istnieją proste sposoby, aby zaradzić temu problemowi! Sprawdź nasz artykuł!

 • Czyszczenie zmywarki

  Każda zmywarka wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać czyszczenie zmywarki!

 • Jak pozbyć się brzydkich zapachów ze zmywarki

  Twoja zmywarka śmierdzi? Sprawdź nasze porady i dowiedz się co zrobić, aby z urządzenia nie wydobywał się nieprzyjemny zapach!

 • Tabletki, proszek lub żel – najlepszy detergent dla Twojej zmywarki i sposób jego stosowania
 • Dlaczego detergent do zmywarki niezawierający fosforanu jest lepszy dla środowiska?
 • Jaka temperatura zmywarki charakteryzuje się najwyższym zużyciem?

#ENJOYTOGETHER

 • Znajdź idealny przepis i spraw przyjemność najbliższym przy kolejnym wspólnym spotkaniu.

 • Wiele z najpiękniejszych momentów w naszym życiu doświadczamy przygotowując lub dzieląc się posiłkiem. Takie chwile łączą. Sprawdź nasze pomysły jak można spędzać wspólnie czas w naszych artykułach.

 • Kto powiedział, że zmywanie musi być nudne? Z naszymi wskazówkami i grami zabawa gwarantowana! A dzięki naszym skutecznym produktom zmywanie to bułka z masłem!