Skip to Content

Jak nakryć do stołu: podstawowe sztuczki i zasady

Zaproszenie przyjaciół lub rodziny na wspólny posiłek to wielka przyjemność, ale i spory obowiązek. Każdemu zależy przecież, żeby zrobić na gościach pozytywne wrażenie. Posprzątane mieszkanie, pyszne jedzenie i elegancko nakryty stół, to podstawy. Podpowiadamy, jak udekorować stół na imprezę.

Podstawy nakrywania do stołu

Nakrywanie stołu to znacznie więcej niż umieszczenie czystych naczyń i sztućców na stole. Zadbaj również o samą przestrzeń jadalną. Upewnij się, że stół stoi stabilnie i nie chwieje się. Jeśli tak się dzieje, wystarczy, że umieścisz małe korki pod nogami stołu.

Zwróć także uwagę na to, czy wszyscy goście mają wystarczająco dużo miejsca – prawidłowa odległość od ściany i od sąsiada powinna zapewniać swobodę ruchu. Pozostaw wystarczająco dużo miejsca między krzesłami a ścianą, aby goście mogli bez problemu usiąść i wstać.

Oczywiste jest, że obszar jadalny powinien być uporządkowany. Usuń więc przedmioty takie jak gazety, listy, czy niepotrzebne ozdoby, nawet jeśli nie przeszkadzają ci na co dzień. Stworzysz w ten sposób więcej miejsca i skupisz uwagę na tym, co najważniejsze – jedzeniu.

Jak nakryć do stołu: obrus i naczynia

Biały obrus jest klasyką – najlepiej delikatnie wykrochmalony, wyprasowany i oczywiście bez plam. Ten wybór zawsze będzie właściwy. Oczywiście możesz postawić na inną kolorystykę lub wzór. Istotne jest jednak to, że wszystko powinno być ze sobą spójne – dekoracje i naczynia muszą pasować do obrusu. Popularne są również bieżniki – zarówno jako dodatek, jak i w zastępstwie obrusu.

Zachowaj kilka podstawowych zasad dotyczących naczyń, szkła i innych elementów – nie tylko ze względu na zasady savoir-vivre'u. Jeśli będziesz ich przestrzegała, wszystko będzie wyglądało spójnie i elegancko.

Podobnie jak w przypadku białego obrusu, najbezpieczniejszym wyborem będą białe naczynia. Eleganckie podkładki pod talerze również będą się świetnie prezentowały. Służą głównie jako element dekoracyjny i pozostają na stole przez cały posiłek.

Jak prawidłowo nakryć do stołu?

Jeśli chcesz nakryć swój stół w sposób uroczysty i zgodny z zasadami, pamiętaj o właściwym ułożeniu sztućców. Powinny się znaleźć bezpośrednio wokół talerzy. Wszystko, co jest trzymane w prawej dłoni, powinno znajdować się po prawej stronie talerza, natomiast widelce po jego lewej stronie.

Umieść tyle sztućców obok talerzy, ile jest dań. Ogólna zasada mówi o tym, że podczas wielodaniowego posiłku rozpoczynamy od używania sztućców znajdujących się na zewnątrz, a wraz z kolejnymi daniami, przesuwamy się do środka (bliżej talerzy).

Jeśli jednak serwujesz wiele dań jednocześnie i po prostu ustawiasz je na stole, taka organizacja sztućców może wydawać się chaotyczna. W takiej sytuacji możesz śmiało dawać gościom odpowiednie sztućce do każdego dania. Jeśli podczas posiłku podajesz chleb, na talerzu powinien znaleźć się również mały talerzyk z nożykiem.

Jak udekorować stół na imprezę?

Nakrycie stołu to jedno, a jego dekoracja to kolejne wyzwanie. Za inspirację mogą posłużyć okazja i pora roku. Inaczej przygotujesz stół na Boże Narodzenie, a inaczej na letnią imprezę urodzinową. Jednak w tym przypadku obowiązuje prosta zasada: o finalnym efekcie dekoracji stołu decyduje indywidualny gust. Jedni wolą bardziej luksusowe, inni zaś proste rozwiązania.

Jest jednak kilka podstawowych zasad, którymi warto się kierować. Nasza ulubiona: mniej znaczy więcej. Zwróć uwagę, aby stół nie wydawał się przeciążony. Zanim przystąpisz do dekoracji, zastanów się, ile dań podasz i ile miejsca potrzebujesz na misy i talerze. Prawdopodobnie zauważysz, że nie pozostaje już tak wiele miejsca na dodatkowe przedmioty. Świeczniki i małe kompozycje kwiatowe zawsze pięknie się prezentują. Jednak zwróć uwagę, aby nie ograniczały kontaktu wzrokowego między osobami, które siedzą naprzeciwko siebie.

Po nakryciu i udekorowaniu stołu przyszedł nareszcie czas na ucztę, a po niej na sprzątanie. Na szczęście dzięki produktom Somat, zmywanie naczyń jest łatwe.

Teraz już wiesz, jak nakryć do stołu i zrobić wrażenie na swoich gościach. Sprawdź inne artykuły na blogu, aby poznać nasze ulubione wskazówki i triki. Dowiedz się jak umyć najbrudniejsze naczynia w zmywarce, jak pozbyć się brzydkiego zapachu ze zmywarki, jak zabezpieczyć szklanki w zmywarce przed kamieniem i o wiele więcej!

Grupa młodych kobiet siedzących przy pięknie nakrytym stole w blasku świec

Więcej z tej kategorii

 • Wskazówki dotyczące twardej wody w zmywarce
 • Jak działa zmywarka i co dzieje się w jej wnętrzu? Kamery pozwalają nam zajrzeć do środka!
 • Dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe?

  Zastanawiasz się dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak rozwiązać problem i zapobiec mu w przyszłości!

 • Kosz, czy szuflada na sztućce w zmywarce?

  Zastanawiasz się co lepsze – koszyk, czy szuflada na sztućce? Sprawdź nasz artykuł i poznaj wady i zalety każdego rozwiązania!

 • Tryb eco w zmywarce

  Szukasz sposobu na zaoszczędzenie wody i energii elektrycznej? Dowiedz się, ile trwa tryb eco w zmywarce oraz jakie są jego zalety!

 • Jak ładować zmywarkę, aby uzyskać najlepsze rezultaty
 • Zmywarka nie grzeje wody

  Twoja zmywarka nie podgrzewa wody? Istnieją proste sposoby, aby zaradzić temu problemowi! Sprawdź nasz artykuł!

 • Czyszczenie zmywarki

  Każda zmywarka wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać czyszczenie zmywarki!

 • Jak pozbyć się brzydkich zapachów ze zmywarki

  Twoja zmywarka śmierdzi? Sprawdź nasze porady i dowiedz się co zrobić, aby z urządzenia nie wydobywał się nieprzyjemny zapach!

 • Tabletki, proszek lub żel – najlepszy detergent dla Twojej zmywarki i sposób jego stosowania
 • Dlaczego detergent do zmywarki niezawierający fosforanu jest lepszy dla środowiska?
 • Jaka temperatura zmywarki charakteryzuje się najwyższym zużyciem?

#ENJOYTOGETHER

 • Znajdź idealny przepis i spraw przyjemność najbliższym przy kolejnym wspólnym spotkaniu.

 • Wiele z najpiękniejszych momentów w naszym życiu doświadczamy przygotowując lub dzieląc się posiłkiem. Takie chwile łączą. Sprawdź nasze pomysły jak można spędzać wspólnie czas w naszych artykułach.

 • Kto powiedział, że zmywanie musi być nudne? Z naszymi wskazówkami i grami zabawa gwarantowana! A dzięki naszym skutecznym produktom zmywanie to bułka z masłem!