Skip to Content
Zbliżenie na dłoń trzymającą tabletkę do zmywarki na tle pełnej zmywarki

Tabletki nie rozpuszczają się w zmywarce: przyczyny i rozwiązania

Każdy, kto posiada zmywarkę, wie, że to urządzenie jest niezawodnym pomocnikiem kuchennym. Co, jeśli naczynia, szklanki, czy sztućce są brudne nawet po zakończonym cyklu mycia? W takim przypadku musisz ponownie umyć naczynia ręcznie, ponieważ z pewnością nie chcesz ich wkładać do szafki w takim stanie. Tylko jaki jest właściwie powód? Być może tabletki do zmywarki nie rozpuszczają się w urządzeniu? Wyjaśniamy co zrobić, aby uniknąć tego problemu w przyszłości!

Temperatura wody ma kluczowe znaczenie

Jeśli tabletka nie rozpuszcza się w zmywarce, może to być związane bezpośrednio z temperaturą wody. Dzieje się tak na przykład, gdy uruchomiony jest program „eco”. Taki cykl jest zalecany jedynie, gdy zmywane naczynia są tylko nieznacznie zabrudzone. Należy pamiętać, że używana wtedy woda ma stosunkowo niską temperaturę. To z kolei oznacza, że często tabletki do zmywarki się nie rozpuszczają. Dzieje się tak szczególnie w przypadku twardych tabletek. Dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że tabletka rozpuści się nawet w niskiej temperaturze to używaj produktów Somat i oszczędzaj!

Nasza rada: sprawdź, czy wybrane tabletki do zmywarki nadają się do delikatnych programów z zimną lub letnią wodą. Najlepiej, jeśli postawisz na szybko rozpuszczające się kapsułki z biodegradowalną i w  100% rozpuszczalną w wodzie powłoką, takie jak Somat Excellence 4in1, Gold lub Somat All in 1 Extra. A jeśli szukasz więcej ciekawostek na temat prawidłowej temperatury zmywarki, sprawdź nasze porady!

Tabletka w zmywarce nie rozpuszcza się do końca? Nie przeładowuj urządzenia!

Kolejną przyczyną nierozpuszczania się tabletki w zmywarce i brudnych naczyń jest zbyt duże wypełnienie zmywarki. Duże talerze, miski lub szklanki mogą uniemożliwić płynne obracanie się ramion spryskujących. W takim przypadku istnieje ryzyko, iż detergent nie będzie prawidłowo zadozowany do kąpieli myjącej. Zbyt duże wypełnienie komory zmywarki może uniemożliwić otwarcie i zadozowanie kapsułki, co również spowoduje, iż naczynia nie będą odpowiednio domyte. Istnieje również spore ryzyko, że po otwarciu komory, tabletka utkanie na naczyniach, zamiast wylądować na dnie urządzenia, aby wziąć udział w całym cyklu mycia, zgodnie z przeznaczeniem.

Zmywarka załadowana po brzegi naczyniami

Sprawdź, czy komora dozownika działa prawidłowo

Po zakończonym cyklu zmywania naczyń zauważyłaś, że komora dozownika nadal jest zamknięta? Może się tak zdarzyć, jeśli któreś z naczyń uniemożliwia otwarcie klapki. Aby sprawdzić, czy klapka prawidłowo się otwiera, należy przeprowadzić szybki test przed włączeniem zmywarki.

Pamiętaj: sprawdź, czy komora dozownika detergentu jest całkowicie szczelna. Nieszczelności mogą spowodować, że tabletka wejdzie w kontakt z wodą jeszcze zanim wypadnie, przez co zacznie się rozpuszczać zbyt wcześnie i utknie w komorze.

Uszkodzone elementy grzewcze to sprawa dla specjalisty

Jak już wspomnieliśmy, temperatura wody odgrywa decydującą rolę w rozpuszczaniu tabletek do zmywarek. Wadliwe elementy grzewcze mogą być przyczyną niewystarczającego podgrzewania wody. Najprostszym sposobem na upewnienie się, że wszystko działa prawidłowo, jest sprawdzenie natychmiast po zakończeniu cyklu zmywania, czy naczynia są gorące. Jeśli tak nie jest, wskazane jest wezwanie specjalisty.

Nasza rada: aby jak najlepiej zadbać o elementy grzewcze i inne części zmywarki, które są narażone na ryzyko uszkodzenia czy zapchania, a tym samym przedłużyć żywotność zmywarki, należy regularnie używać środków do czyszczenia. Intensywny środek do czyszczenia zmywarek Somat Intensive Machine Cleaner jest szczególnie skuteczny w walce z tłuszczem i osadami wapiennymi.

Więcej z tej kategorii

 • Wskazówki dotyczące twardej wody w zmywarce
 • Jak działa zmywarka i co dzieje się w jej wnętrzu? Kamery pozwalają nam zajrzeć do środka!
 • Dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe?

  Zastanawiasz się dlaczego szklanki ze zmywarki są matowe? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak rozwiązać problem i zapobiec mu w przyszłości!

 • Kosz, czy szuflada na sztućce w zmywarce?

  Zastanawiasz się co lepsze – koszyk, czy szuflada na sztućce? Sprawdź nasz artykuł i poznaj wady i zalety każdego rozwiązania!

 • Tryb eco w zmywarce

  Szukasz sposobu na zaoszczędzenie wody i energii elektrycznej? Dowiedz się, ile trwa tryb eco w zmywarce oraz jakie są jego zalety!

 • Jak ładować zmywarkę, aby uzyskać najlepsze rezultaty
 • Zmywarka nie grzeje wody

  Twoja zmywarka nie podgrzewa wody? Istnieją proste sposoby, aby zaradzić temu problemowi! Sprawdź nasz artykuł!

 • Czyszczenie zmywarki

  Każda zmywarka wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać czyszczenie zmywarki!

 • Jak pozbyć się brzydkich zapachów ze zmywarki

  Twoja zmywarka śmierdzi? Sprawdź nasze porady i dowiedz się co zrobić, aby z urządzenia nie wydobywał się nieprzyjemny zapach!

 • Tabletki, proszek lub żel – najlepszy detergent dla Twojej zmywarki i sposób jego stosowania
 • Dlaczego detergent do zmywarki niezawierający fosforanu jest lepszy dla środowiska?
 • Jaka temperatura zmywarki charakteryzuje się najwyższym zużyciem?

#ENJOYTOGETHER

 • Znajdź idealny przepis i spraw przyjemność najbliższym przy kolejnym wspólnym spotkaniu.

 • Wiele z najpiękniejszych momentów w naszym życiu doświadczamy przygotowując lub dzieląc się posiłkiem. Takie chwile łączą. Sprawdź nasze pomysły jak można spędzać wspólnie czas w naszych artykułach.

 • Kto powiedział, że zmywanie musi być nudne? Z naszymi wskazówkami i grami zabawa gwarantowana! A dzięki naszym skutecznym produktom zmywanie to bułka z masłem!